Pod wodospadem Kamieńczyka
Pod wodospadem Kamieńczyka
Ciekawostki Gdynia Senioralna

Emeryci z Cargo w Szklarskiej Porębie

W skład Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Kolejowych RP w Gdyni CARGO wchodzą różne Koła związkowe. Jednym z takich Kół, liczącym prawie 100 członków i prężnie działającym jest Koło Emerytów.

Na potrzebę członków tego Koła, MZZPK RP w Gdyni CARGO zorganizował tego lata w dniach 13-20.07.2019 wypad w Karkonosze.

Cała grupa rozpoczynała wypoczynek od pojawienia się w Szklarskiej Porębie pensjonat Etna, a dojazd odbywał się we własnym zakresie. Pensjonat był bazą wypadową, a pobyt w uzdrowisku, został uatrakcyjniony kilkoma wycieczkami.

Wpierw grupa zwiedziła z przewodnikiem Szklarską Porębę. Następnie wspięła się wąwozem do Wodospadu Kamieńczyka. Najwyższy wodospad w Polskich Sudetach – trzy kaskady o wysokości 27 m. Tego dnia na zakończenie wycieczki był wjazd kolejką krzesełkową wybudowaną w 1962 i przebudowaną w 1993 roku na Szrenicę – 1362 m n.p.m. Tu znajduje sie wspaniały punkt widokowy na Kotlinę Jeleniogórską, Góry Izerskie oraz Karkonosze Czeskie.

Na Szrenicy
Na Szrenicy

Druga wycieczka miała odbyć się do Drezna ze zwiedzaniem muzeum. Ponieważ najważniejsza wystawa muzeów drezdeńskich była zamknięta, grupa w porozumieniu z biurem Iwant travel zmieniła autokarowe Drezno na wycieczkę pociągiem do Czech, jak na kolejarzy przystało. Odbyła się ona na trasie Szklarska Poręba – Tanvald; Tanvad – Harrachov oraz Harrachov – Szklarska Poręba.

Podczas przerw w podróży zwiedzano poszczególne miasteczka, był spacer górskim szlakiem, obejrzenie wodospadu Mumlawy ok. 1,5 km od Harrachova, zwiedzenie browaru oraz Huty Szkła Novosad.

[AdSense-A]

Kolejna wycieczka odbyła się do Wałbrzycha ze zwiedzaniem centrum miasta, a następnie przejazd i zwiedzanie zespołu rezydencjalnego – zamku Książ wraz z Palmiarnią. Sam zamek wybudowany w latach 1288-92 przez księcia świdnicko – jaworskiego Bolka I Surowego. Odnawiany i modernizowany na przestrzeni wieków przez kolejnych właścicieli. Zamek Książ to trzeci po Malborku i Wawelu największy zamek w Polsce. Palmiarnia wybudowana w latach 1911-13 na terenie wałbrzyskiego Lubiechowa może pochwalić się wpisem na listę zabytków województwa dolnośląskiego.

Zamek Książ
Zamek Książ

Ostatnia zaplanowana wycieczka odbyła się do stolicy Czech – Pragi. O ogromie obiektów do zwiedzania nie ma co pisać. Praktycznie gdzie okiem nie spojrzeć , tam zabytek, historia, legenda i opowieść. To samemu trzeba zobaczyć i wsłuchać snutego bajania przewodnika.

Wyprawa w Karkonosze w takim towarzystwie była integracją całej grupy. Uczestnicy już teraz zastanawiają się gdzie pojadą w roku przyszłym, bo te koleżeńskie relacje trzeba kultywować.

Tadeusz Tuma

zdjęcia Damian Pianowski

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie