Wersje i kontrowersje Z kraju

ECS bez rozpoznawalnego na całym świecie symbolu „Solidarności”?

Znany na całym świecie znak „Solidarność” powstał podczas strajku robotników w Stoczni Gdańskiej po 20 sierpnia 1980 roku. Autorem logo jest Jerzy Janiszewski, który przekazał autorskie prawa majątkowe związkowi NSZZ „Solidarność” Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

NSZZ „Solidarność” wycofała zgodę na używanie swojego logo przez Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku poza wystawą stałą i związanymi z nią materiałami.

Władze związku poinformowały ECS o swojej decyzji w liście do dyrektora centrum.

Władze „Solidarności” nie chcą, by Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku korzystało z logo związku, wyjątek – wystawa stała. List o takiej treści od władz związku otrzymał na początku kwietnia dyrektor ECS Basil Kerski.

„Odwołując się do posiadanych przez Związek autorskich praw majątkowych do logo NSZZ »Solidarność« (przekazane za wynagrodzeniem przez autora Jerzego Janiszewskiego) oraz mając na względzie związanie wartościami zapisanymi w Statucie, na straży których stoi cała nasza Organizacja, jak i każdy jej Członek z osobna, zmuszeni jesteśmy wyrazić zdecydowany protest przeciwko wykorzystywaniu znaku w działalności sprzecznej z dziedzictwem Związku. Brak zgody na takie działania musi prowadzić do wycofania wszelkich zgód na wykorzystanie znaku – logo NSZZ »Solidarność« przez Europejskie Centrum Solidarności. Powyższe nie dotyczy wystawy stałej prezentowanej zwiedzającym w siedzibie Europejskiego Centrum Solidarności oraz materiałów z nią związanych” – czytamy w liście podpisanym przez Tadeusza Majchrowicza, wiceprzewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

Poniżej cała treść pisma: 

56942536_2461685170530590_7125242674096898048_o

Mat. ECS

 

Biuro prasowe ECS wydało dziś oświadczenie, w którym czytamy, że instytucja przyjęła do wiadomości list Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, w sprawie znaku „Solidarność” autorstwa Jerzego Janiszewskiego oraz poinformowało, że dziś, po upublicznieniu pisma, Jerzy Janiszewski skontaktował się z Basilem Kerskim, dyrektorem ECS udzielając wsparcia instytucji – wyraził negatywną ocenę treści pisma NSZZ „Solidarność” i uczynił to też na swoim profilu na Facebooku. ECS oświadcza:

Dziękujemy Jerzemu Janiszewskiemu za solidarność z ECS. Twórca znaku „Solidarność” wyraził życzenie, aby ECS korzystało z tego znaku do prowadzenia działalności statutowej.

Decyzję związku, na swoim profilu na Twitterze, skomentowała też prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz:

„Solidarność jest dla wszystkich. Nie ma zgody na zawłaszczanie symbolu walki o wolność, prawa człowieka i prawa obywatelskie”

 

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie