„Dwa światy” na Ołowiance: sztuka z niezwykłym przesłaniem
Kultura Za miedzą

„Dwa światy” na Ołowiance: sztuka z niezwykłym przesłaniem

6 grudnia 2019 roku w Spichlerzach na Ołowiance, siedzibie głównej Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, została otwarta wystawa „Dwa Światy”. Wystawa, którą można zwiedzać do 31 marca 2020 roku, jest prezentacją prac plastycznych podopiecznych Fundacji „Sprawni Inaczej”.

To tradycja, że pod koniec roku w Muzeum prezentowany jest dorobek artystyczny osób niepełnosprawnych skupionych wokół Fundacji „Sprawni Inaczej”, z którą NMM współpracuje od 15 lat. Charakter prac autorów jest niepowtarzalny: wszystkie są rękodziełem i we wszystkich zamknięte są emocje, talent i wrażliwość autorów. Wystawę otworzył zastępca dyrektora NMM ds. merytorycznych, dr Marcin Westphal. Na wernisażu, wśród zaproszonych gości byli Bogdan Borusewicz, wicemarszałek Senatu oraz Apoloniusz Łysejko, zastępca prezesa Towarzystwa Przyjaciół NMM.

– Osoby niepełnosprawne biorą udział w życiu społecznym, pracują zawodowo i tworzą dzieła sztuki. Mamy nadzieję, że ta wystawa i jej niezwykłe eksponaty zainspirują do codziennego pokonywania barier, ale też uprzedzeń wobec osób niepełnosprawnych. – mówi kurator wystawy, Barbara Wojczuk-Krystek z Działu Edukacji NMM.

Częścią wystawy jest film prezentujący historie podopiecznych Fundacji „Sprawni Inaczej”. Film prezentuje jak wielki potencjał tkwi w niepełnosprawnych artystach i jak ogromna jest ich wewnętrzna siła, która każe walczyć o własną godność, samodzielność oraz rozwój talentów.

Przed wernisażem w Spichlerzach na Ołowiance odbył się tradycyjny kiermasz, na którym można było kupić rękodzieła podopiecznych Fundacji „Sprawni Inaczej”. Cały dochód ze sprzedaży został przeznaczony na funkcjonowanie Fundacji „Sprawni Inaczej”, która w tym roku świętuje 30-lecie swojej działalności.

Podopieczni-artyści, których prace można podziwiać na wystawie „Dwa światy” w Spichlerzach na Ołowiance do końca marca 2020 roku.

6 grudnia 2019 r. w Spichlerzach na Ołowiance odbyło się również seminarium „Niepełnosprawni wśród nas”, podczas którego eksperci różnych dziedzin pracujący z osobami niepełnosprawnymi podzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem. Rozmawiano o tym, na czym polega „dobra współpraca” z osobami o różnych rodzajach i stopniach niepełnosprawności, jak niwelować przeszkody i bariery w życiu osób niepełnosprawnych, na czym polega terapia zajęciowa, czego osoby „zdrowe” uczą się od osób niepełnosprawnych i czy w ogóle trzeba stosować pojęcie „niepełnosprawności”.

mat. prasowe: Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Wrong shortcode initialized

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie