Kultura

Dom Idei na Gdynia Design Days

Na zdjęciu zeszłoroczna aranżacja sali w Klubie Marynarki Wojennej „Riwiera”, fot. www.designalive.pl

Już w lipcu nadmorski Klub Marynarki Wojennej „Riwiera” zamieni się w Dom Idei. Będzie to przestrzeń wymiany myśli, inspiracji, pokazów filmowych i wystaw zaaranżowanych przez projektanta Gregora Gonsiora i graficzkę Beatę Śliwińską Barrakuz.

To wszystko podczas festiwalu Gdynia Design Days, który w tym roku odbędzie się pod hasłem „Polaryzacja”. 

Pomysłodawcą Domu Idei są twórcy magazynu Design Alive. – W 2017 roku czasopismo postanowiło „wyjść” poza papier i przejść w trzy wymiary, otwierając czasową ekspozycję nazwaną Domem Idei. Zestawienie wystaw, projekcji i spotkań tematycznych miało na celu stworzenie miejsca inspirujących spotkań ludzi kreatywnych oraz odkrywanie miejsc zapomnianych – mówią organizatorzy Domu Idei.

Przypomnijmy, po raz pierwszy Dom Idei zagościł w willi fabrykanta Henryka Grohmana podczas Łódź Design Festiwalu. W ubiegłym roku otwarto go w trakcie targów Warsaw Home i właśnie podczas festiwalu Gdynia Design Days. W tym roku magazyn Design Alive zapowiada powrót nad morze. Gdyńska odsłona Domu Idei będzie przestrzenią spotkań i dyskusji związanych ze sztuką, projektowaniem czy wzornictwem, a także miejscem wystaw i projekcji filmowychTo wszystko w specjalnie przygotowanych na tę okazję unikatowych wnętrzach Klubu Marynarki Wojennej „Riwiera”, w którym przed wojną mieścił się luksusowy hotel „Polska Riwiera”.

Za aranżacje wnętrz historycznego budynku odpowiada dwójka projektantów – Gregor Gonsior, artysta wizualny, rzemieślnik, grafik, projektant wnętrz i akcesoriów, kostiumograf, a także Beata Śliwińska Barrakuz, architektka krajobrazu i graficzka, z zamiłowania i zawodu projektantka, ilustratorka oraz set designerka. – Tym razem zamierzamy stworzyć miejsce, które podkreśli specyficzny wystrój „Riwiery”. Wykorzystując dorobek dadaistów, z pomocą odpowiednio dobranych elementów graficznych oraz instalacji, przełamiemy charakter wnętrza wchodząc z nim w dialog z przymrużeniem oka – mówi Gregor Gonsior, projektant.

Gdynia letnią stolicą designu

Dom Idei to jeden z elementów festiwalu Gdynia Design Days, czyli corocznego spotkania projektantów, przedsiębiorców i miłośników designu, podczas którego będzie można wziąć udział w serii wystaw, wykładów, warsztatów, prelekcji oraz dyskusji o współczesnych trendach projektowych. W tym roku GDD odbędzie się pod hasłem „Polaryzacja”. Jak je rozumieć?

– Polaryzacja to wyraźna rozbieżność, dychotomia poglądów i opinii, rozwarstwienie zbiorowości, podział na przeciwstawne grupy. To proces wywołany różnicowaniem się postaw w obliczu istotnych problemów, w sytuacjach skrajnych, wobec których nie sposób przejść obojętnie. Polaryzacja wyklucza nijakość, niezdecydowanie i brak zaangażowania. Każdy spór może mieć charakter pozytywny lub negatywny, kluczem jest jego efektywne zarządzanie. Tylko dialog wśród osób pewnych swoich przekonań daje możliwość wyznaczenia nowatorskich strategii działania – mówi Kaja Długosz z biura promocji festiwalu Gdynia Design Days.

Wydarzenie odbędzie się między 6 a 14 lipca w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia, gdzie w gronie profesjonalistów i entuzjastów dobrego projektowania będzie można przyjrzeć się wielu aspektom funkcjonowania współczesności, podjąć dialog i skonfrontować sprzeczne poglądy.

Podobnie jak w latach ubiegłych głównym założeniem festiwalu jest wymiana dobrych praktyk i pokazanie najnowszych trendów w szeroko rozumianej sztuce, wzornictwie czy projektowaniu. Więcej informacji można znaleźć na stronie festiwalu i fanpage’u na portalu społecznościowym Facebook.

 Tegoroczną aranżację wnętrz „Riweiry" przygotuję Gregor Gonsior, grafik i projektant, fot. www.designalive.pl

Tegoroczną aranżację wnętrz „Riweiry” przygotuje Gregor Gonsior, grafik i projektant, fot. www.designalive.pl

 

Jan Ziarnicki/UM Gdyni

Powiązane tematycznie

„Dwa światy” na Ołowiance: sztuka z niezwykłym przesłaniem

Kultura i rozrywka

W oczach zawiera się prawda

Kultura i rozrywka

Nowa wystawa w Experymencie – TO TAKIE PROSTE

Redakcja

Dodaj komentarz

avatar
400
  Subscribe  
Powiadom o

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie