Image default
Polityka Z kraju

Apel do premiera o pomoc JST poszkodowanym przy restrukturyzacji PBS w Sanoku

Sejmowa komisja samorządu wnosi do premiera o pilne działania ws. samorządów, które straciły swoje pieniądze podczas przymusowej restrukturyzacji Podkarpackiego Banku Spółdzielczego w Sanoku.

W przyjętym dezyderacie „w sprawie przekazania jednostkom samorządu terytorialnego środków na pokrycie strat związanych z przymusową restrukturyzacją Podkarpackiego Banku Spółdzielczego w Sanoku” posłowie komisji wnoszą o podjęcie – w ramach obowiązujących przepisów prawnych – działań mających na celu ograniczenie strat finansowych 34 JST województwa podkarpackiego, wynikających z przymusowej restrukturyzacji Podkarpackiego Banku Spółdzielczego w Sanoku.

Posłowie domagają się też wdrożenia rozwiązań „legislacyjnych, które regulowałyby obowiązki administracji rządowej oraz sposób postępowania władz publicznych różnych szczebli w analogicznych sytuacjach”.

W styczniu 34 podkarpackie samorządy w wyniku niewypłacalności Podkarpackiego Banku Spółdzielczego w Sanoku straciły 42,7 proc. ulokowanych tam depozytów. Mowa o ok. 80 mln zł. Na kwotę tę złożyły się m.in. pieniądze przeznaczone na wypłatę 500 plus, świadczeń rodzinnych, środki z Funduszu Dróg Samorządowych czy PFRON. Samorządy straciły też tzw. środki własne, w tym z podatku dochodowego od osób fizycznych.

„Nasze zdrowie i cierpliwość się kończy” – mówił podczas posiedzenia komisji wójt podkarpackiej gminy Wojaszówka.

 Joanna Balcer 

Czytaj więcej

Powiązane tematycznie

Groźny precedens

Redakcja

Zdalne podpisywanie umów dla klientów firmowych Banku Pekao

Redakcja

Pomoc finansowa dla pracowników Rossmanna

Redakcja

Dodaj komentarz

avatar
400
  Subscribe  
Powiadom o

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie