Image default
Polityka

Demonstracja 17.11: Marsz Równych w Gdyni

Pójdą pod tęczowymi flagami już w najbliższą sobotę. Gdynia doczekała się swojego pierwszego Marszu Równości – tylko ten nazywa się Marszem Równych.

Organizatorzy i organizatorki informują, że wydarzenie będzie miało szerszy charakter niż Marsze Równości, które odbyły się w tym roku w innych miastach. Na tym zgromadzeniu swoje miejsce znajdą nie tylko osoby ze społeczności LGBTQIA+ oraz jej sojusznicy_czki, ale także wszelkie inne grupy nieuprzywilejowane, które walczą o uznanie swoich praw. Profil Marszu będzie tym samym feministyczny, antyfaszystowski, antyrasistowski, propracowniczy i oddolny.

– Walczymy o wspólną sprawę, wspólne prawa. O bezpieczeństwo od nienawiści ludzi i od państwa, które chyba najbardziej chciałoby, żebyśmy nie istnieli, albo przynajmniej siedzieli cicho. Ale równości nie zdobywa się, siedząc cicho – prawa zdobywa się, krzycząc o nie i walcząc. I to zamierzamy robić. Do skutku – mówi Michał Goworowski, pomysłodawca i organizator Marszu.

Wydarzenie odbędzie się 17 listopada w Gdyni. Uczestnicy i uczestniczki Marszu Równych zbierają się o 15:00 pod Pomnikiem Grudnia 70 przy alei Piłsudskiego, by potem przemaszerować chodnikami w kierunku Skweru Kościuszki i bulwaru nadmorskiego.

– Dostajemy wiele pytań, dlaczego chodnikami, dlaczego nie Świętojańską. Uważamy, że Gdynia wyrobiła już normę blokowania centrum miasta przez kolejne wydarzenia. Strajki Kobiet pokazały, że poglądy można tak samo dobrze manifestować, nie psując popołudnia osobom w samochodach i autobusach – dodaje Goworowski.

Marsz Równych w Gdynia wspiera wiele lokalnych organizacji zaangażowanych w działania antydyskryminacyjne. Wśród partnerów wydarzenia jest partia Razem, Amnesty International, Feministyczna Brygada Rewolucyjna FeBRa, a także lokalne grupy nieformalne – Kobiety w Czerni, Edukacja Seksualna Gdynia i Marzę o Gdyni.

Krzysztof Adamski
Rzecznik prasowy Partii Razem w województwie pomorskim

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie