Daleko od oczekiwań Sił Zbrojnych RP
Redakcja poleca Z kraju

Daleko od oczekiwań Sił Zbrojnych RP

Tak twierdzi NIK w swoim raporcie o realizacji prac rozwojowych na rzecz resortu obrony narodowej w latach 2013-2016 (stan realizacji na I półrocze 2018 r.). Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła realizację prac rozwojowych na rzecz obronności finansowanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. 

Prace te finansowane przez NCBR nie doprowadziły do uzyskania rezultatów spełniających wymagania Sił Zbrojnych RP, w szczególności dotyczących prototypów i dokumentacji technicznych.

NIK negatywnie ocenia m.in. sposób przygotowania projektów dotyczących prac rozwojowych na rzecz wojska, zaniechanie w umowach sprecyzowania sposobu i zakresu oceny merytorycznej projektów, zawieranie umów o wykonanie i finansowanie projektów przez NCBR, bez uwzględnienia w nich kompletnych wymagań wojska.

W konsekwencji wykonawcy realizowali projekty w oderwaniu od potrzeb sił zbrojnych, co prowadziło do wstrzymania ich finansowania i wydłużenia czasu ich realizacji.

Pieniądze m.in. na realizację badań naukowych i prac rozwojowych NCBR otrzymuje, w formie dotacji celowej. W ustawie o NCBR upoważniono ministra odpowiedzialnego za sprawy nauki by w porozumieniu z ministrem obrony określił warunki udziału w konkursach na wykonanie poszczególnych projektów. Konkursy ogłasza Komitet Sterujący, który ustala również regulamin konkursu.

NIK skontrolowała Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, MON, NCBR oraz wyższe uczelnie i zakłady uczestniczące w realizacji 8 projektów rozwojowych.

Najważniejsze ustalenia kontroli

  • Konkursy, które były ogłaszane i przeprowadzane w NCBR w celu wyłonienia wykonawców były nieprzygotowane, ponieważ nie uwzględniały kompletnych wymagań Sił Zbrojnych.
  • Założenia do projektów opracowane m.in. przez NCBR, MON nie uwzględniały kompletnych wymagań Sił Zbrojnych RP,
  • Na etapie przygotowania projektów w NCBR, dokumenty zawierające wymagania Sił Zbrojnych RP, nie były w resorcie obrony narodowej opracowane i zatwierdzone.
  • Trzy zakończone w terminach projekty objęte kontrolą (pt. Celownik[1], Kamery[2], Modułowy Integrator[3]) dotyczące indywidulanego wyposażenia żołnierza, nie zaspokoiły oczekiwań wojska.

W ocenie NIK kontynuowanie konkursu bez wyeliminowania rozbieżności było niecelowe, gdyż wyłonieni wykonawcy wykonywali projekty z uwzględnieniem własnych wymagań nie zaś wymagań zgłoszonych przez siły zbrojne. Tym samym NCBR płaciło za realizację projektów, których efekty nie mogły być bezpośrednio wykorzystane przez armię.

Najwyższa Izba Kontroli zwraca ponadto uwagę na potrzebę rozważenia – pod względem celowości i gospodarności – zasadności obowiązku wydatkowania na badania naukowe i prace rozwojowe minimum 2,5% rocznie środków budżetu państwa przeznaczanych na wydatki obronne.

opracował: Czesław Mikołajew na podstawie Raportu NIK z dn. 29 maja 2020 

 

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ANTABA
ANTABA
15/06/2020 14:23

Niech Pancernik poszuka Szumowskich lub im podobnych w tych instytucjach. Założę się za tymi działaniami kryje się ewidentny szwindel, a nie błędy proceduralnr.

Stary Kamasz
Stary Kamasz
15/06/2020 14:04

Rozpoczyna się pandemia, a ONI kupują rakiety od Jankesów. Czy to prawda, że w programie szkolenia WOT ma być wprowadzone szkolenie z użycia pałki policyjnej. Proszę redakcję o zainteresowanie się tym tematem. Brawo Pancerny.

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie