gdynia.policja.gov.pl
archiwum gdynia.policja.gov.pl
Na sygnale Porady prawne Redakcja poleca Warto wiedzieć

CZY WIESZ, ŻE?

Czy wiesz, że przy zatrzymaniu i doprowadzeniu osoby do komendy, policjanta obowiązuje prawem określony algorytm działania?

Zgodnie z przepisami policjant po doprowadzeniu osoby zatrzymanej do jednostki organizacyjnej Policji:

  1. informuje osobę zatrzymaną o przysługujących jej prawach i wręcza jej odpowiednie pouczenie o uprawnieniach osoby zatrzymanej;
  2. wysłuchuje osobę zatrzymaną na okoliczność zatrzymania;
  3. sporządza protokół zatrzymania osoby;
  4. doręcza osobie zatrzymanej kopię protokołu zatrzymania za potwierdzeniem odbioru;
  5. podejmuje czynności mające na celu realizację praw, o których mowa w pkt 1, jeżeli osoba zatrzymana tego zażądała;
  6. zawiadamia o zatrzymaniu miejscowo właściwego prokuratora;
  7. zawiadamia o zatrzymaniu dowódcę jednostki wojskowej w razie powzięcia wiadomości, że osoba zatrzymana jest żołnierzem.

Uwaga: Jeżeli osoba zatrzymana nie chce na przykład kontaktu z adwokatem albo nie chce powiadomić osoby bliskiej o zatrzymaniu, wówczas prawo takie nie będzie zrealizowane.

Ważne: Przebieg tych oraz innych czynności opisany został w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 4 lutego 2020 r. w sprawie postępowania przy wykonywaniu niektórych uprawnień policjantów. Zdarza się, że osoby składają skargę na działania policjantów ponieważ w ich subiektywnym odczuciu czynność policyjna została wykonana niezgodnie z prawem, dlatego warto jest zapoznać się z tym przepisem.

Ważne: Jeżeli policjant podejmuje się wobec Ciebie czynności legitymowania, to faktycznie wiąże się to z chwilowym zatrzymaniem rozumianym jako brak możliwości opuszczenia miejsca, w którym czynność ta jest dokonywana. Nie jest to jednak zatrzymanie opisane w procedurach karnych i  nie przysługują Ci uprawnienia osoby zatrzymanej i doprowadzonej do komendy.

Uwaga: Jeżeli uważasz, że czynność policjanta była bezprawna lub naruszająca na przykład Twoją godność, to możesz złożyć skargę na policjanta lub złożyć zażalenie do prokuratury na tę czynność.

źródło: https://policja.pl/pol/aktualnosci/194487,Czy-wiesz-ze.html

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x