Obraz Angelo Esslinger z Pixabay
Na zdrowie Nauka Redakcja poleca Warto wiedzieć

Czy stara, już zapomniana blizna, może mieć wpływ na obecne dolegliwości bólowe?

Blizna jest to zmiana, którą buduje tkanka łączna włóknista. Tworzy się w miejscu urazu albo po wygojeniu zmian chorobowych np. zmian potrądzikowych. Uszkodzona skóra właściwa zastąpiona zostaje przez nową, odpowiednio unaczynioną.

Dynamiczne procesy przebudowy trwają około 12 miesięcy. Jeżeli w tym czasie, w sposób prawidłowy, zadbamy o bliznę, czyli zapewnimy prawidłową pielęgnację, ochronę oraz poddamy ją mobilizacji, blizna będzie nie tylko estetycznie wyglądać, ale co najważniejsze, nie będzie dawać dolegliwości bólowych w obrębie całego ciała.

Co właściwie znaczy mobilizacja blizny? Jest to poprawianie ślizgu pomiędzy tkankami, za pomocą specjalnych technik manualnych. Odpowiednia tego rodzaju terapia odbywa się u fizjoterapeuty albo u osteopaty.

Zaniedbana blizna powoduje zlepianie się tkanek, co w konsekwencji przyczynić się może do ograniczenia ruchomości i wystąpienia bólu nie tylko w jej rejonie. Zaniedbana blizna, czy po urazie czy po porodzie, powodować może zaburzenia postawy i chodu, uczucie ciągnięcia, pieczenia, bóle głowy, trudności w przyjęciu prawidłowej postawy ciała, bóle kości krzyżowej, jak i bóle kręgosłupa. A to tylko niektóre z konsekwencji zaniedbywania blizny! Skutki te mogą się ujawnić kilka dni, a nawet miesięcy i lat po zabiegu/ porodzie. Wszystkie opisane konsekwencje nie dotyczą tylko dużych, rozległych blizn! Dotyczą KAŻDEJ, nawet tej najmniejszej! Żadna blizna nie jest obojętna dla organizmu!

Najlepiej pracę z blizna zacząć jak najszybciej. Jednak jeżeli tego nie zrobiliśmy, to się nie poddawajmy. Zawsze można coś dobrego z blizną i towarzyszącymi jej bólami zrobić w późniejszym czasie. Jak się do tego zabrać? Nie ma idealnego przepisu takiego samego dla każdego z nas. W celu dobrania i nauczenia się jak to robić i co dokładnie robić, powinniśmy udać się do specjalisty.

Czasami zmagamy się z dolegliwościami bólowymi i nie zdajemy sobie sprawy, że mogły one zostać spowodowane przez bliznę czy inny czynnik, który wydarzył się lata temu. Dlatego warto wybrać się do fizjoterapeuty, który przeprowadzi obszerny wywiad i znajdzie źródło bólu, które czasami może być zupełnie zaskakujące dla pacjenta.

Fizjoterapeuta – Martyna Józefczyk

@istotakobiecosci

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x