Marek Falenta fot. YT newsrm.tv
Marek Falenta fot. YT newsrm.tv
Felietony Z kraju Ze Świata

MINĄŁ CZERWIEC 2019. Krótkie komentarze do wybranych wydarzeń tego miesiąca

1. Cudowne odnalezienie Marka Falenty.

Pisze o tym Daniel Passent w swym blogu czerwcowym, poniżej wybrane fragmenty:

„Najpierw polskie służby z policją na czele pozwoliły skazanemu wyjechać za granicę, a potem, kiedy zrozumiały swój błąd, dostały go, jak smażył się w słońcu Hiszpanii. Pogoń za Falentą była konieczna, ponieważ nie wiadomo, czy i co ten gość jeszcze ma. I na kogo?”

„List Falenty do prezydenta Dudy to kuriozum, szczyt bezczelności, żeby typ spod ciemnej gwiazdy szantażował głowę państwa. Jak to możliwe? Ano tak, że kiedy taśmy z restauracji skompromitowały polityków PO i pomogły obalić rząd PO-PSL, nowa władza, z prokuraturą na czele, potraktowała Falentę niezwykle łagodnie.”

„Afera taśmowa została wyciszona i w prokuraturze zawężona do minimum. Mimo że taśmy w podejrzany sposób (a może właśnie dlatego) obciążały polityków tylko jednego obozu, przestano doszukiwać się całej prawdy. Nigdy nie ujawniono, kto stał za Falentą. „Bez Falenty PiS nie doszłoby do pełni władzy” – mówi Marek Biernacki, były minister z Platformy. „Afera taśmowa była gwoździem do trumny rządu PO i PSL” – pisze Szułdrzyński w „Rz”.„Gdyby, powtarzam: gdyby F. ujawnił taśmy z nagraniami polityków PiS, dawno już byłby za kratkami. Ale ponieważ Murzyn zrobił swoje – Murzyn może odejść”.

Falenta jednak broni się jak umie. W liście twierdzi, że ma nagranie premiera Morawieckiego, i wymienia swoje rzekome kontakty w hierarchii służb. Nikt mu nie wierzy, ma zero wiarygodności, ale skoro szantażuje prezydenta – śledztwo musi chyba być wszczęte.”

„Jeżeli będzie prowadzone równie gorliwie jak śledztwo w sprawie Srebrnej, to przed wyborami nie dowiemy się od prokuratury niczego”

https://passent.blog.polityka.pl/2019/06/11/falenta-gra-va-banque/#more-5421https://passent.blog.polityka.pl/2019/06/11/falenta-gra-va-banque/#more-5421

Życiorys Marka Falenty

2. Protest przed sejmem

Nazywa się Inga Zasowska, ma 13 lat i jest przekonana, że przyszłość Ziemi zmierza w złym kierunku. W piątek rano (21. czerwca) usiadła przed Sejmem z tablicą: „Wakacyjny strajk klimatyczny”.

Zapytana o to, co tam robi – odpowiada szybko: – strajkuję. Przeciw czemu? – Politykom, którzy nie przykładają się do walki ze zmianami klimatu, odchodzenia od energii węglowej, nie przyczyniają się po prostu do ratowania planety. Będzie to robiła w każdy wakacyjny piątek.

Jak obiecała, tak zrobiła i Inga pojawiła się w okolicach Sejmu w następny piątek (28 czerwca) punktualnie o godz. 9:00. Tym razem 13-latka trzymająca baner „Wakacyjny Strajk Klimatyczny” nie usiadła pod barierkami parlamentu, a w okolicach Pomnika Armii Krajowej i Polskiego Podziemnego, gdzie mogło pomieścić się więcej osób. – Dziś nie stresuję się aż tak bardzo, jak przed tygodniem. Fajnie, że jest coraz więcej osób, wierzę, że w kolejnych tygodniach ten plac jeszcze bardziej się zapełni. Cieszę się ze wsparcia, jakiego udzieliła mi sławna już Greta Thunberg (15 marca br. szwecka nastolatka rozpoczęła ideę strajków szkolnych dla klimatu, kandydatka do Pokojowej Nagrody Nobla). To dla mnie wielki zaszczyt, bardzo jej dziękuję – powiedziała.

Wśród zgromadzonych pojawiło się też kilka starszych osób, które również postanowiły wesprzeć nastolatkę. Seniorzy przynieśli ze sobą banery z hasłami „Popieramy Ingę! Polskie Babcie” oraz „C02 ja powiem wnukom?”.

Ale nie wszystkim to się podoba:

„Trudno o tej dziewczynce powiedzieć: »rezolutna«. Równie trudno uwierzyć, że to jej własna inicjatywa” – napisał na Twitterze poseł Kamil Bortniczuk, rzecznik partii Gowina – Porozumienie.

3. Boże Ciało, fragmenty wygłoszonych homilii przez niektórych biskupów:

„Wprowadzana przez niektóre samorządy do polskich szkół karta LGBT i instrukcje WHO są w istocie rzeczy programami ich deprawacji” – mówił abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. 

Metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź: „Kościół znalazł się pod ostrzałem nihilistycznych ideologii”.

Kard. Kazimierz Nycz przepraszał z kolei w Warszawie m.in. za „grzechy pochodzące z wnętrza” Kościoła.

4. Opinie Trybunału Sprawiedliwości UE 

Jak czytamy w komunikacie na stronie internetowej Trybunału, po analizie zaskarżonych przez KE zapisów rzecznik generalny TSUE Ewgenij Tanczew „doszedł do wniosku, że obniżając wiek przechodzenia w stan spoczynku przez sędziów sądów powszechnych i jednocześnie przyznając Ministrowi Sprawiedliwości dyskrecjonalne prawo do przedłużania czynnej służby tych sędziów, Polska uchybiła zobowiązaniom ciążącym na niej na mocy prawa Unii”.

Rzecznik uznał także, że „odmienny wiek przejścia w stan spoczynku dla kobiet i mężczyzn pełniących funkcje sędziów sądów powszechnych, sędziów Sądu Najwyższego i prokuratorów narusza prawo Unii”.

W kolejnej opinii rzecznik generalny TSUE, na temat zreformowanego przez PiS wymiaru sprawiedliwości w Polsce, Jewgienij Tanczew uważa, że nowo utworzona Izba Dyscyplinarna SN nie spełnia wymogów niezawisłości sędziowskiej ustanowionych prawem UE. Co więcej, skrytykował też sposób powoływania nowych członków Krajowej Rady Sądownictwa.

Co więcej, Rada Europy, organizacja zrzeszająca niemal wszystkie kraje kontynentu i zajmująca się głównie sprawami obrony praw człowieka, przyłączyła się do płynącej z Unii Europejskiej ostrej krytyki polskiego rządu w kwestii naruszeń rządów prawa.

5. „Polska, Europa: od »chwalebnej rewolucji« 1989 do kryzysu Unii 2019″

Wybrane 2 fragmenty wykładu jaki za zaproszenie Archiwum Osiatyńskiego i OKO.press wygłosił, po polsku, w Warszawie 3 czerwca prof. Timothy Garton Ash,  wybitny historyk brytyjski, jeden z najważniejszych europejskich intelektualistów (obecnie profesor studiów europejskich na Oxford University), który o rewolucji „Solidarności” 1980-1989 mówi, że była „najważniejszym i najpiękniejszym doświadczeniem mego życia”.

 „W 1989 roku Polska pisała historię Europy, zamykała epokę Jałty. Dlaczego nie potrafiliście uczynić ze zwycięstwa Solidarności pięknego mitu założycielskiego i chwalić się nim na całym świecie? Czy naprawdę żyć umiecie dopiero w klęsce?” 

 „I ostatni przykład, nowa podstawa programowa z historii dla liceów, w której nie ma 4 czerwca 1989 roku. Jest Papież, ale nie ma Lecha Wałęsy, Jacka Kuronia, Tadeusza Mazowieckiego, czy Leszka Balcerowicza. To tak, jakby w angielskim podręczniku o II wojnie światowej nie było 6 czerwca 1944 roku, czyli dnia lądowania w Normandii, ani premiera Winstona Churchilla”.

Zachęcam do przeczytania całego wykładu.

https://oko.press/timothy-garton-ash-zmarnowana-rewolucja-1989-polacy-czy-naprawde-zyc-umiecie-dopiero-w-klesce/

6. INNE

Chiny

30. rocznica masakry na placu Tiananmen

W nocy z 3 na 4 czerwca 1989 roku, czołgi i transportery opancerzone wjechały na centralny plac Pekinu – Plac Bramy Niebiańskiego Spokoju – Tiananmen, gdzie przez siedem tygodni demonstrowały tysiące chińskich studentów, domagających się demokratyzacji systemu. 

Do dziś nie wiadomo, jaka była faktyczna liczba ofiar – w końcu czerwca 1989 roku ówczesny mer Pekinu przyznał, że zginęło 200 demonstrantów, w tym 36 studentów. Nieoficjalne szacunki mówią o dwóch tysiącach zabitych; aresztowano do trzech tysięcy ludzi. Nadal nie rozliczono winnych rzezi.

Hongkong – demonstracje

Obecne protesty w tej byłej kolonii brytyjskiej zaczęły się gdy tysiące ludzi przemaszerowały w niedzielę 26 maja ulicami Hongkongu, protestując przeciwko planowanym zmianom w prawie o ekstradycji, postrzeganym jako ograniczanie niezależnego systemu prawnego tego Specjalnego Regionu Autonomicznego w Chinach. Wielu demonstrantów miało w rękach żółte parasolki, przypominające o prodemokratycznych protestach z 2014 roku, których przywódcy zostali skazani na kary do 16 miesięcy więzienia. 

Protesty, trwające praktycznie przez cały czerwiec 2019 roku i momentami przeradzające się w brutalne starcia z policją, zmusiły władze Hongkongu do bezterminowego zawieszenia prac nad nowelizacją prawa ekstradycyjnego, która miała umożliwić m.in. wysyłanie podejrzanych do Chin kontynentalnych. 

W poniedziałek (1 lipca), w 22. rocznicę przyłączenia Hongkongu do Chin, kilkusetosobowa grupa demonstrantów wdarła się do siedziby hongkońskiego parlamentu i okupowała ją przez kilka godzin. Był to kolejny z serii protestów przeciwko popieranemu przez Pekin projektowi nowelizacji prawa ekstradycyjnego. 

Pod presją największych demonstracji politycznych w Hongkongu od jego przyłączenia do Chin lokalne władze bezterminowo zawiesiły prace nad projektem, ale nie wycofały go całkowicie, czego domagają się przeciwnicy ustawy. 

Władze chińskie, mogą się obawiać, że te protesty w obronie obecnego demokratycznego prawa Hongkongu mogą pobudzić do działania innych chińczyków, którzy o masakrze na placu Tiananmen jeszcze pamiętają.

Wenezuela

W związku z kryzysem od 2016 roku Wenezuelę, opuściło ponad cztery miliony osób – podało w piątek (7 czrwca br.) Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców (UNHCR). 

Tysiące Wenezuelczyków przekraczało w sobotę 8 czerwca br. granicę z Kolumbią po jej otwarciu przez prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro, aby kupić żywność i leki, których nie mogą dostać w swoim kraju. Granica była zamknięta przez ostatnie cztery miesiące.

Nie widać końca tego kryzysu, który trwa od 23 stycznia br. po tym, gdy szef opozycyjnego parlamentu wenezuelskiego Juan Guaido ogłosił się tymczasowym prezydentem, został uznany przez pół setki krajów i zyskał poparcie prawie 57 procent rodaków. 

Gruzja

W gwałtownych starciach, które w nocy z czwartku na piątek (20/21 czerwca) wybuchły na ulicach Tbilisi, zostało rannych 240 osób, w tym 80 policjantów – poinformował w piątek zastępca ministra zdrowia Gruzji Zaza Bochua. W szpitalach pozostają 102 osoby. Wiceminister spraw wewnętrznych Władimer Borcwadze poinformował, że w wyniku protestów zatrzymano 305 osób. 

Manifestację wywołało wystąpienie deputowanego do rosyjskiej Dumy Siergieja Gawriłowa, który w gruzińskim parlamencie przemawiał po rosyjsku z miejsca przewodniczącego. Rosjanin przebywał w Gruzji przy okazji międzynarodowego spotkania parlamentarzystów z państw prawosławnych. 

Setki osób protestowały także w sobotę wieczorem (22 czerwca) w Tbilisi przeciwko rosnącym wpływom Rosji w Gruzji. Demonstracja miała spokojny przebieg. Jej uczestnicy domagali się dymisji szefa MSW, odpowiedzialnego ich zdaniem za działania policji wobec demonstrantów dwa dni wcześniej. 

Opozycja, która organizuje protesty przed siedzibą parlamentu, domaga się także uwolnienia zatrzymanych uczestników czwartkowych demonstracji, a także rozmów na temat wcześniejszych wyborów parlamentarnych. Na niedzielę zapowiada kolejny protest. 

Chociaż główną przyczyną demonstracji było wystąpienie deputowanego do rosyjskiej Dumy Siergieja Gawriłowa, to dodatkową zachętą dla Gruzinów była także chęć pokazania niezadowolenia dla rządu i opozycji.

Iran – zestrzelenie amerykańskiego drona 

20 czerwca 2019 roku amerykański wojskowy dron został zestrzelony przez irański pocisk ziemia-powietrze w międzynarodowej przestrzeni powietrznej nad cieśniną Ormuz,co potwierdził Rzecznik Centralnego Dowództwa sił USA, nazywając to „niesprowokowanym atakiem” ze strony Iranu. Według Teheranu maszyna została zestrzelona w położonej nad Zatoką Perską prowincji Hormozgan na południu kraju.  

Prezydent USA Donald Trump potwierdził w piątek (21czerwca), że siły amerykańskie były gotowe do ataku odwetowego przeciwko Iranowi, ale wstrzymał operację na 10 minut przed rozpoczęciem. 

10 minut, czy to wystarczający bufor czasowy na korekcję jakiegoś błędu, który mógł wystąpić, przy odwoływaniu takiej operacji? 

Bezpłatne wizy elektroniczne do Kaliningradu

Do Obwodu Kaliningradzkiego od poniedziałku 1.07.2019 wjedziemy z bezpłatną e-wizą. Taki dokument ważny jest przez 30 dni i pozwala na pobyt w Obwodzie nie dłużej niż 8 dni od daty wjazdu.

Oprócz Polski od 1 lipca 2019 r. rosyjskim systemem e-wiz objętych zostało jeszcze 51 innych państw.

Abu otrzymać wizę wystarczy wypełnić wniosek na specjalnej stronie internetowej rosyjskiego MSZ (electronic-visa.kdmid.ru) nie później niż 4 dni przed przewidywaną datą wjazdu. Osoba aplikująca musi załączyć plik ze zdjęciem.

*****

Na zakończenie, dla relaksu proponuję „Czingis Chana” w wykonaniu artystów mongolskich:

 

 

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x