Sport

Ceremonia otwarcia mistrzostw świata w Gdyni

Początek Hempel Młodzieżowych Mistrzostw Świata nastąpił w niedzielę, chwilę po godzinie 18. Zainaugurował je uroczysty przemarsz wszystkich uczestników: z wioski żeglarskiej położonej na końcu skweru Kościuszki na plażę w Gdyni Śródmieściu, gdzie odbyła się ceremonia otwarcia imprezy, przeszło 409 zawodników z 66 państw. Kraje ustawione były w kolejności alfabetycznej, a barwny korowód pod narodowymi flagami otworzył startujący w klasie Laser Radial Darius Berenos z Antyli Holenderskich. Jak każe tradycja, pochód zamknęli gospodarze regat, czyli Polacy.

Wiceprezydent Gdyni Marek Łucyk (w środku), dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu Rafał Klajnert (z prawej) oraz zastępca dyrektora GCS Paweł Brutel / fot. gdyniasport.pl
Wiceprezydent Gdyni Marek Łucyk (w środku), dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu Rafał Klajnert (z prawej) oraz zastępca dyrektora GCS Paweł Brutel / fot. gdyniasport.pl

– W imieniu prezydenta Wojciecha Szczurka, tysięcy mieszkańców i swoim własnym witam w przyjaznej Gdyni, o której mówi się „miasto z morza i marzeń”. To określenie idealnie współgra z wydarzeniem, które inaugurujemy. Na gdyńskich wodach spełniać się będą sny i marzenia młodych żeglarzy. Jesteście tu, bo macie wspaniały talent

   powiedział pełniący obowiązki gospodarza regat wiceprezydent Gdyni Marek Łucyk.

 

 

Uczestników mistrzostw przywitał także prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera.
– Tradycją tych zawodów jest to, że biorą w nich udział przyszli medaliści olimpijscy i uczestnicy regat o Puchar Ameryki. Życzę wszystkim dobrych wiatrów, wspaniałych przyjaźni, udanych zawodów i wielu sukcesów – mówił uśmiechnięty Chamera.

Pierwsze młodzieżowe mistrzostwa odbyły się w 1971 roku w Szwecji, a wzięło w nich udział 16 krajów. Do Gdyni przyjechało 409 żeglarzy z 66 państw, którzy rywalizować będą w dziewięciu klasach. To pokazuje jak rozwinęła się ta impreza, która jest podstawą egzystencji żeglarstwa.
– Gdynia ma bogatą regatową historię i to idealne miejsce do rozegrania Młodzieżowych Mistrzostw Świata. Jestem przekonany, że będziemy świadkami emocjonujących i wspaniałych zawodów. To pokazuje jak rozwinęła się ta impreza, która jest podstawą egzystencji żeglarstwa – zauważył prezydent Międzynarodowej Federacji Żeglarskiej World Sailing Kim Andersen.

Przesympatyczne reprezentantki Kanady / fot. gdyniasport.pl
Przesympatyczne reprezentantki Kanady / fot. gdyniasport.pl

W niedzielę przed ceremonią otwarcia mistrzostw żeglarze mieli okazję, podczas wyścigów treningowych, zapoznać się z tym trudnym akwenem. Prawdziwe ściganie rozpocznie się natomiast w poniedziałek. Pierwsi, o godzinie 11, na wodę zejdą zawodnicy w klasach 420 i 29er. Medaliści wyłonieni zostaną w piątek – w klasach 420 oraz Laser Radial po rozegraniu dziewięciu, natomiast w klasach 29er, Nacra 15 i RS:X po 13 wyścigach.

Występ artystyczny / fot. gdyniasport.pl
Występ artystyczny / fot. gdyniasport.pl

Biało-czerwoni wystawili pełną reprezentację. W klasie 29er wystartują Karolina Żurek i Agata Wilczewska oraz Sławomir Kapałka (wszyscy YKP Gdynia) i Jakub Gołębiowski (MOS SSW Iława), w klasie 420 Amelia Linowska i Julia Chmiela (obie Baza Mrągowo) oraz Patryk Kosmalski (ChKŻ Chojnice) i Tomasz Lewandowski (OKŻ Olsztyn), w klasie Laser Radial Julia Rogalska (Giżycka Grupa Regatowa) i Tytus Butowski (AZS AWFiS Gdańsk), w klasie RS:X Karina Filip i Kamil Manowiecki (SKŻ Ergo Hestia Sopot), a w klasie Nacra 15 Maja i Oskar Niemira (UKS Navigo Sopot).


Poza tym ostatnim, który w 2017 roku razem z Tymoteuszem Cierzanem zajął w chińskiej miejscowości Sanya w klasie Nacra 15 dziewiątą pozycję, a rok wcześniej ten duet uplasował się w Auckland w Nowej Zelandii na 11. miejscu, pozostali reprezentanci biało-czerwonych debiutują w tej imprezie.

W ubiegłym roku biało-czerwoni z Corpus Christi w Stanach Zjednoczonych przywieźli jeden medal – na trzecim stopniu podium w klasie 420 stanęli Kacper Paszek i Bartosz Reiter (OKŻ Olsztyn).

Gdynia Sport

 

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie