„Carboland” – nowa wystawa w Muzeum Emigracji
Kultura Redakcja poleca Z Gdyni

„Carboland” – nowa wystawa w Muzeum Emigracji

Już 4 września w Muzeum Emigracji w Gdyni zostanie otwarta wystawa „Carboland”. Jest ona poświęcona historii emigracji Polaków do pracy w kopalniach we Francji i Belgii w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Wystawie towarzyszyć będzie instalacja artystyczna Roberta Kuśmirowskiego m2/maison minière oraz wydarzenia dodatkowe.

„Carboland” to wyobrażona kraina węgla i świat wiecznej pracy, symboliczne określenie miejsc, do których 100 lat temu udało się ponad pół miliona polskich obywateli. Skuszeni obietnicą zatrudnienia w bogatym przemyśle górniczym jechali tam z nadzieją na duży zarobek i szybki powrót do kraju. Jednak zbyt wolne tempo rozwoju odradzającej się Polski i związane z tym ryzyko, przekonywało ich do pozostania i budowania życia rodzinnego w górniczych miastach oraz w przykopalnianych koloniach.

Ekspozycja prezentuje ponad 350 obiektów – zdjęć, dokumentów i przedmiotów codziennego użytku związanych z Polakami pracującymi w północnym rejonie Francji Nord-Pas-de-Calais oraz we wschodniej Belgii. To właśnie tam istniały ośrodki przemysłowe zatrudniające najwięcej Polaków.

Choć emigracja do Francji była kilkunastokrotnie większa niż do Belgii (wynosiła ponad 600 tys.), nie można było pominąć na wystawie losu blisko 40 tys. polskich robotników zatrudnionych w przemyśle belgijskim.

Przedstawiona na wystawie historia to uniwersalna opowieść o poszukiwaniu bezpiecznego miejsca, o łączącej nas wszystkich potrzebie posiadania własnego domu, rodziny oraz godnego życia wśród życzliwych ludzi. To także nieodłączna część naszego wspólnego doświadczenia, tak bardzo ważnego, bo wciąż aktualnego.

W założeniu wystawa ma też wpłynąć na zrozumienie motywacji współczesnych pokoleń ruszających w drogę po to, aby znaleźć bezpieczne miejsce i tych setek tysięcy imigrantów szukających szansy na lepsze życie w Polsce.

Instalacja artystyczna m2/maison minière autorstwa Roberta Kuśmirowskiego

Instalacja artystyczna m2/maison minière autorstwa Roberta Kuśmirowskiego

Ta instalacja to dom rodziny polskich emigrantów w Belgii z przełomu lat 20. i 30. XX wieku. Bryła budynku w swojej formie nawiązuje do budownictwa mieszkalnego typowego dla kolonii robotniczych zamieszkiwanych przez rodziny górników zatrudnionych w lokalnych kopalniach węgla.

Wnętrze i najbliższe otoczenie domu tworzy imaginarium kultury materialnej tamtego okresu. Robert Kuśmirowski z pieczołowitością odtwarza wygląd poszczególnych pomieszczeń, wyposażając je w meble, naczynia, przedmioty kultu religijnego i pamiątki przywiezione przez emigrantów z odległej Polski.

We wnętrzu domu odnajdziemy ślady ludzkiej obecności tak, jakby został on opuszczony tylko na chwilę przez swoich mieszkańców, którzy udali się właśnie na niedzielną mszę albo na świąteczny festyn organizowany przez sąsiedzką wspólnotę.

Drobne przedmioty codziennego użytku, sprzęty domowe, meble, naczynia, firanki, makatki, obrusy i narzuty, rustykalne widoczki i święte obrazki wiszące na ścianach. Te wszystkie oryginalne przedmioty znalezione na strychach starych domów przeznaczonych do rozbiórki, wyszperane na składowisku niepotrzebnych rupieci, zakupione na targach staroci, poddane wpływom artystycznych działań Kuśmirowskiego stają się przedmiotami estetycznego namysłu, nie tracąc nic ze swej materialnej i użytkowej roli oraz tworzą kompletne dzieło sztuki.

Mat. Muzeum Emigracji Gdynia

Informacje dla zwiedzających

W dniu otwarcie wystawy – 4 września w godz. 10.00-20.00 – wszyscy odwiedzający będą mogli obejrzeć ją w cenie biletu ulgowego.

Program wydarzeń towarzyszących wystawie obejmuje wykłady, spotkania z książką oraz warsztaty dla dzieci i dorosłych organizowane od września 2020 do stycznia 2021.

Wystawa, wraz z instalacją, będzie czynna od 4 września 2020 do 31 stycznia 2021 roku.

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek: 12:00-20:00
Środa-niedziela: 10:00-18:00
Nieczynne w dni świąteczne: 1 listopada 2020, 25 i 26 grudnia 2020, 6 stycznia 2021

Na wystawę i wydarzenia towarzyszące wstęp wolny.

Wydarzenia będą rejestrowane (zapis foto i wideo) dla celów dokumentacyjnych i promocyjnych organizatora. Udział w nich jest równoznaczny z wyrażaniem przez uczestnika zgody na utrwalanie i rozpowszechnianie jego wizerunku. Jeśli nie wyrażasz zgody na przetwarzanie swojego wizerunku, koniecznie zgłoś się do organizatora przed rozpoczęciem wydarzeń.

Ze względów bezpieczeństwa muzeum wprowadziło również nowy regulamin zwiedzania. Więcej informacji znajduje się na stronie www.polska1.pl.

Więcej informacji o wystawie i instalacji można znaleźć na stronie Muzeum Emigracji.

Autor: Magdalena Śliżewska / UM GDYNI

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie