Kultura

Bulwar, plaża, morze i…książki

Od 19 do 21 lipca miłośnicy książek będą mogli zapoznać się z ofertą ponad 60 wydawnictw z całej Polski. Będą tam nowości, bestsellery, ale nie zabraknie też atrakcyjnych promocji.

W programie przewidziano też spotkania ze znanymi autorami, m.in. z Katarzyną Grocholą, prof. Jerzym Bralczykiem, ks. Adamem Bonieckim, Jackiem Fedorowiczem czy Jakubem Małeckim. Rozmowy z pisarzami będą się odbywać w trzech lokalizacjach: na bulwarze Nadmorskim, w Konsulacie Kultury oraz w Gdyńskim Centrum Filmowym. Nie zabraknie także atrakcji dla dzieci i całych rodzin.

Nadmorski Plener Czytelniczy w Gdyni to idealne miejsce dla tych, którzy lubią czytać i tych, którzy po książki sięgają tylko czasami. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. A to dlatego, że wydarzenie łączy w sobie elementy kiermaszu książki z bogatym programem wydarzeń towarzyszących. Atrakcje przygotowano w kilku miejscach miasta.

– Bardzo się cieszymy, że w tym roku to wydarzenie literackie będzie się odbywać w całym mieście, w tym także w instytucjach kultury, które funkcjonują w centrum Gdyni – Konsulacie Kultury i Gdyńskim Centrum Filmowym. Właśnie w tych przestrzeniach przygotowano spotkania z pisarzami, na które serdecznie Państwa zapraszamy – mówi Maja Wagner, pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. kultury.

Spotkania z pisarzami

Wśród gości tegorocznej edycji znajdzie się wielu znanych autorów. Podczas spotkań z nimi zawsze wytwarza się niezwykła i wyjątkowa atmosfera. I tak w piątek, 19 lipca, na scenie Nadmorskiego Pleneru Wydawniczego, która będzie zlokalizowana na bulwarze Nadmorskim będzie można zobaczyć i posłuchać rozmowy z: Barbarą KosmowskąNiną Majewską-BrownStefanem SzczepłkiemPiotrem Borlikiem oraz Markiem Migalskim. W sobotę, 20 lipca, w tym samym miejscu pojawią się: Dorota MilliElżbieta Sieradzińska i Dariusz JarońJakub MałeckiJacek FedorowiczEustachy RylskiMałgorzata DomagalikMarek Przybylik i Paulina Mechło. Natomiast ostatniego dnia pleneru, w niedzielę 21 lipca, na scenie zasiądą: Janusz SzostakKrzysztof Zajas i Maciej SiembiedaKatarzyna Grocholaprof. Jerzy Bralczyk i prof. Lucyna KirwilEwa Karwan Jastrzębska i Dorota Kobielaks. Adam Boniecki oraz Henryka Krzywonos-Strycharska i Krzysztof Strycharski.

Spotkania z autorami poprowadzą: Ewa StanekJerzy KisielewskiPiotr Dobrołęcki oraz Tomasz Zapert.

Pełny program znajduje się tutaj.

W sobotę, 20 lipca, odbędą się jeszcze dodatkowe spotkania z pisarzami w Konsulacie Kultury. Rozmowy przeprowadzi Ewa Stanek. Od godz. 12.00 jej gościem będzie Stefan Szczepłek. O godz. 14.00 dołącza do niej prof. Jerzy Bralczyk i prof. Lucyna Kirwil. O godz. 15.00 będzie można posłuchać rozmowy z Magdą Krzyżanowską-Mierzewską oraz Aldoną Wiśniewską. A o godz. 16.00 przepytany zostanie Eugeniusz Korin.

Szczegóły na stronie internetowej Gdyńskiego Centrum Kultury.

Książkowy raj

Nadmorski Plener Czytelniczy to jednak przede wszystkim okazja do tego, żeby zapoznać się wydawniczymi nowościami, a także do upolowania ciekawego tytułu po atrakcyjnej cenie. Na gdyńskim bulwarze będzie ku temu okazji, bo staną tam stoiska ponad 60 wydawnictw.

Pełna lista wystawców do zobaczenia tutaj.

Relaks z książką

Pośród stoisk na czytelników będzie czekała kawiarnia Nagrody Literackiej Gdynia.

– Uczestnicy Nadmorskiego Pleneru Czytelniczego, mieszkańcy i turyści, którzy przyjadą do Gdyni mogą skorzystać z kawiarni literackiej. Będzie tam można napić się kawy, ale też zanurzyć się w lekturze książek, które są nominowane do tegorocznej Nagrody Literackiej Gdynia, bądź zostały nagrodzone w latach poprzednich – mówi Zuzanna Gajewska z Biblioteki Gdynia.

Po sąsiedzku będzie się znajdowało stanowisko Biblioteki Gdyni. Zarówno dzieci, jak i dorośli będą tam mogli pograć w grę memo, by zdobyć większą wiedzę na temat Nagrody. Dla najmłodszych przygotowano również warsztaty. We wszystkie trzy dni trwania pleneru w godz. 12.00-14.00 dzieci będą mogły malować kolorowanki 3D i oddać się swoim artystycznym pasjom. Natomiast od godz. 16.00 do godz. 18.00zaplanowano warsztaty tworzenia eko toreb. Przy pomocy specjalnych farb każdy będzie mógł sobie spersonalizować torbę. Oprócz tego przez cały czas do wykonywane też będą biblioteczne przypinki czy zdjęcia w fotobudce. To jednak nie koniec atrakcji. Na bulwarze Nadmorskim będzie również krążył mobilny punkt bookcrssingowy, czyli bibliorower pełen książek. Spacerujący wzdłuż bulwaru miłośnicy literatury mogą z niego skorzystać i wybrać ciekawą lekturę. Będzie też możliwość oddania swoich książek, by podarować im drugie życie.

Nieopodal, na plaży miejskiej w Gdyni warto też przy okazji odwiedzić Przystań Książki, czyli letnią czytelnię Biblioteki Gdynia. Każdy może tam usiąść na wygodnym leżaku, skryć się w cieniu parasola i pogrążyć się w lekturze.

Atrakcje dla dzieci i młodzieży

Jak co roku zadbano także o wiele atrakcji dla dzieci i młodzieży, które odbywać się będą w specjalnie wydzielonej strefie dziecięcej. Zaplanowano tam plenerowe warsztaty z Aleksandrą Struską-Musiał, zajęcia z ilustrowania bajek i rodzinne czytanie. Wśród gości znajdą się m.in.: Rafał Kosik – autor serii „Felix, Net i Nika”, laureatka wielu nagród literackich – Barbara Kosmowska oraz Karolina GrabarczykNika Jaworowska-DuchlińskaJarosław Kaczmarek – autor serii piłkarskiej „Mali mistrzowie”, Łukasz Kosik – autor książki „Bajki ze zrozumieniem i konfiturką” oraz Ewa Karwan-Jastrzębska i Dorota Kobiela, które opowiedzą o książce „Twój Vincent. Podróż”. Z kolei Michał Zawadka podpowie rodzicom jak wspierać umysł dziecka, o nagrodach, karach, relacjach i wewnętrznej motywacji do działania. Odbywać się tam będą też zajęcia plastyczne pod hasłem „Pocztówka literacka”, na których powstawać będą recyklingowe pocztówki dla ulubionych autorów książek i ilustratorów oraz na warsztaty wyplatania papierowej wikliny, które będą świetną okazją, by sprawdzić jakie cuda można wyczarować ze starej gazety.

Relaks z muzyką

Na 8. Nadmorskim Plenerze Czytelniczym także miłośnicy muzyki znajdą coś dla siebie. Czas spędzony na imprezie umilą koncerty zespołu Łyko w składzie: Ola ŁapaBartosz ŁapaFilip ŁapaAlek Gruszczyński oraz Kamil Mataczyński. Artyści zaczarują plenerową publiczność autorskimi, nastrojowymi tekstami oraz muzyką z okolic indie, rocka i alternatywy.

Organizatorem wydarzenia jest miasto Gdynia, partnerem merytorycznym spółka Targi Książki, a organizatorem wykonawczym Murator EXPO – organizator wykonawczy Warszawskich Targów Książki.

8. Nadmorski Plener Czytelniczy będzie można odwiedzić 19 lipca w godz. 12.00-19.00 oraz 20 i 21 lipca w godz. 11.00-19.00. Wstęp wolny.

Pełny program wydarzenia na: muratorexpo.pl/plener.

fot. materiały prasowe

 

Autor: Magdalena Czernek /UM Gdyni

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie