Kultura

Budowniczowie Mostów „zagrali” w Gdyni

18 września na boisku III Liceum Ogólnokształcącego odbył się międzykulturowy koncert i przegląd młodzieżowych zespołów muzycznych „Budowniczowie Mostów – D.I.A.L.O.G.”

W wydarzeniu zorganizowanym przez uczniów III LO w Gdyni uczestniczyli goście z innych lokalnych szkół, a także Włosi, Francuzi i Turcy, którzy odwiedzili Trójmiasto w ramach programu Erasmus+.

– Nigdy wcześniej nie miałam okazji współpracować przy wydarzeniu organizowanym na taką skalę – mówi Maja Micińska, uczennica III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni i współorganizatorka wydarzenia. – Choć z pozoru organizacja takiego przedsięwzięcia wydaje się całkiem prosta i przyjemna to w rzeczywistości była to naprawdę ciężka praca wykonana przez moich kolegów, przez całą społeczność mojego liceum, którzy poświęcili ostatnie miesiące na to, by wszystko wypadło zgodnie z planem. I cytując jedną z naszych Pań Profesor: „Nie ważne jaki projekt organizujecie, nie ważne jak on wyjdzie, ważne z jakimi ludźmi się go tworzy.” – dodaje Maja Micińska.

Podczas koncertu wybrzmiało pięć autorskich utworów konkursowych o metaforycznym temacie budowania mostów.

Choć muzyka była głównym motywem wczorajszego koncertu to nie zabrakło także elementów tanecznych. Zgromadzona na boisku młodzież zatańczyła niezwykłą, kilkusetosobową popularną „Belgijkę”, a u boku rówieśników z Turcji i Włoch uczyła się ich regionalnych tańców.

– Wczorajszy dzień spędziłam wyjątkowo. W gronie najbliższych mi znajomych miałam możliwość wysłuchania występów muzycznych moich rówieśników z różnych szkół. Atmosfera, która towarzyszyła inicjatywie była niesamowita. Zacieśniłam więzi z uczniami z zagranicy, a taniec z Włochami czy Turkami sprawił, że mogłam poczuć się jakbym była na słonecznym południu Europy – mówi Emanuela Olszewska, uczennica maturalnej klasy humanistycznej.

Nagrodę Główną, którą był voucher na zrealizowanie weekendowej sesji nagraniowej w studiu Ram Tam Tam w Sopocie, decyzją międzynarodowego jury zdobył zespół „Nazwa Wyjdzie w Praniu” z III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni, który wykonał utwór „Spełnić sen”. Zwieńczeniem czterech godzin wspólnej zabawy był występ zespołu Bratoteka.

– Organizując koncert „Budowniczowie Mostów” chcieliśmy pokazać i trochę też udowodnić młodzieży, że dialog jest jak najbardziej możliwy – mówi Szymon Stemski, uczeń III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni i współorganizator wydarzenia – To właśnie on powinien być podstawą relacji, które na co dzień tworzymy. I nie mówię tu tylko o poszanowaniu innych kultur, wyznań czy przekonań politycznych, ale o szukaniu rozwiązań problemów właśnie poprzez rozmowę w naszej codziennej rzeczywistości – w szkole czy w pracy. Od tego trzeba zacząć! – dodaje Szymon Stemski.

W wydarzeniu wzięło udział kilkuset uczniów czerpiących prawdziwą radość z międzynarodowej integracji na polu kulturowym. To młodzież, która jest otwarta, wrażliwa na problemy otaczającego nas świata, i z pewnością to ona stanowić będzie o naszej przyszłości. Wydarzenie odbyło się dzięki wsparciu Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeniowego ERGO Hestia oraz firmy Torus, dewelopera m.in. kompleksu Alchemia w Gdańsku.

Organizatorzy koncertu „Budowniczowie Mostów”: Maja Micińska, Anna Nowak, Grzegorz Giziński, Szymon Stemski

mat. prasowe

Powiązane tematycznie

Rocznica wybuchu II wojny światowej na 44. FPFF

Rebel Babel KOMEDA BIG BANG. Koncerty plenerowe na 44. FPFF

Kultura i rozrywka

„Eastern” w Panoramie Kina Polskiego na 44. FPFF

Kultura i rozrywka

Dodaj komentarz

avatar
400
  Subscribe  
Powiadom o

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie