Kultura

Budowniczowie Mostów „zagrali” w Gdyni

18 września na boisku III Liceum Ogólnokształcącego odbył się międzykulturowy koncert i przegląd młodzieżowych zespołów muzycznych „Budowniczowie Mostów – D.I.A.L.O.G.”

W wydarzeniu zorganizowanym przez uczniów III LO w Gdyni uczestniczyli goście z innych lokalnych szkół, a także Włosi, Francuzi i Turcy, którzy odwiedzili Trójmiasto w ramach programu Erasmus+.

– Nigdy wcześniej nie miałam okazji współpracować przy wydarzeniu organizowanym na taką skalę – mówi Maja Micińska, uczennica III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni i współorganizatorka wydarzenia. – Choć z pozoru organizacja takiego przedsięwzięcia wydaje się całkiem prosta i przyjemna to w rzeczywistości była to naprawdę ciężka praca wykonana przez moich kolegów, przez całą społeczność mojego liceum, którzy poświęcili ostatnie miesiące na to, by wszystko wypadło zgodnie z planem. I cytując jedną z naszych Pań Profesor: „Nie ważne jaki projekt organizujecie, nie ważne jak on wyjdzie, ważne z jakimi ludźmi się go tworzy.” – dodaje Maja Micińska.

Podczas koncertu wybrzmiało pięć autorskich utworów konkursowych o metaforycznym temacie budowania mostów.

Choć muzyka była głównym motywem wczorajszego koncertu to nie zabrakło także elementów tanecznych. Zgromadzona na boisku młodzież zatańczyła niezwykłą, kilkusetosobową popularną „Belgijkę”, a u boku rówieśników z Turcji i Włoch uczyła się ich regionalnych tańców.

– Wczorajszy dzień spędziłam wyjątkowo. W gronie najbliższych mi znajomych miałam możliwość wysłuchania występów muzycznych moich rówieśników z różnych szkół. Atmosfera, która towarzyszyła inicjatywie była niesamowita. Zacieśniłam więzi z uczniami z zagranicy, a taniec z Włochami czy Turkami sprawił, że mogłam poczuć się jakbym była na słonecznym południu Europy – mówi Emanuela Olszewska, uczennica maturalnej klasy humanistycznej.

Nagrodę Główną, którą był voucher na zrealizowanie weekendowej sesji nagraniowej w studiu Ram Tam Tam w Sopocie, decyzją międzynarodowego jury zdobył zespół „Nazwa Wyjdzie w Praniu” z III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni, który wykonał utwór „Spełnić sen”. Zwieńczeniem czterech godzin wspólnej zabawy był występ zespołu Bratoteka.

– Organizując koncert „Budowniczowie Mostów” chcieliśmy pokazać i trochę też udowodnić młodzieży, że dialog jest jak najbardziej możliwy – mówi Szymon Stemski, uczeń III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni i współorganizator wydarzenia – To właśnie on powinien być podstawą relacji, które na co dzień tworzymy. I nie mówię tu tylko o poszanowaniu innych kultur, wyznań czy przekonań politycznych, ale o szukaniu rozwiązań problemów właśnie poprzez rozmowę w naszej codziennej rzeczywistości – w szkole czy w pracy. Od tego trzeba zacząć! – dodaje Szymon Stemski.

W wydarzeniu wzięło udział kilkuset uczniów czerpiących prawdziwą radość z międzynarodowej integracji na polu kulturowym. To młodzież, która jest otwarta, wrażliwa na problemy otaczającego nas świata, i z pewnością to ona stanowić będzie o naszej przyszłości. Wydarzenie odbyło się dzięki wsparciu Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeniowego ERGO Hestia oraz firmy Torus, dewelopera m.in. kompleksu Alchemia w Gdańsku.

Organizatorzy koncertu „Budowniczowie Mostów”: Maja Micińska, Anna Nowak, Grzegorz Giziński, Szymon Stemski

mat. prasowe

Powiązane tematycznie

Stefana Laudyna sposób na życie…

Redakcja

Dzień Polskiej Muzyki – 1.10.2019

Kultura i rozrywka

Jan Komasa: Nie zajmuję stanowiska. Robię filmy.

Kultura i rozrywka

Dodaj komentarz

avatar
400
  Subscribe  
Powiadom o

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie