Image default
Morskie sprawy

Budowa drugiego niszczyciela min rozpoczęta

We wtorek 18 września, o godz. 12.00 w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A., należącej do grupy Remontowa Holding w Gdańsku odbyło się uroczyste cięcie blach na drugi z serii trzech niszczycieli min projektu 258 Kormoran II

Okręt budowany jest na mocy kontraktu podpisanego 27 grudnia 2017 r. w Ministerstwie Obrony Narodowej na dostawę dla Marynarki Wojennej RP dwóch kolejnych niszczycieli min projektu 258 Kormoran II wraz z trzema pakietami wsparcia logistycznego.

Budowa odbywa się w ramach konsorcjum ze stocznią Remontowa Shipbuilding S.A. jako liderem, w którego skład wchodzą także Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. w Gdyni oraz PGZ Stocznia Wojenna.

Pierwszy, prototypowy niszczyciel min ORP Kormoran, wszedł do służby 28 listopada 2017 r. Jednostka seryjna zaprojektowana została w biurze Remontowa Marine Design & Consulting z grupy Remontowa Holding, podobnie jak prototyp, posiadać będzie kadłub ze stali amagnetycznej.

Okręt typu Kormoran II przeznaczony jest do poszukiwania i zwalczania min morskich na wodach polskiej strefy ekonomicznej oraz w grupach taktycznych na Morzu Bałtyckim i Północnym.

Ważnym atrybutem okrętu są wysokie parametry manewrowe zapewniane przez pędniki cykloidalne napędzane silnikami spalinowymi oraz niskie sygnatury pól fizycznych.

Główne parametry okrętu typu Kormoran II:

wyporność: do 850 t
długość całkowita 58,50 m
szerokość maks. 10,30 m

źródło: Remontowa Shipbuilding S.A 

Powiązane tematycznie

Cała Rodzina pod Żaglami

Redakcja Morska

Brazylijska fregata żaglowa Cisne Branco zawinęła do Gdyni

Redakcja Morska

Porozumienie na rzecz żeglarstwa polonijnego

Redakcja Morska

Dodaj komentarz

avatar
400
  Subscribe  
Powiadom o

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie