Image default
Morskie sprawy

Budowa drugiego niszczyciela min rozpoczęta

We wtorek 18 września, o godz. 12.00 w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A., należącej do grupy Remontowa Holding w Gdańsku odbyło się uroczyste cięcie blach na drugi z serii trzech niszczycieli min projektu 258 Kormoran II

Okręt budowany jest na mocy kontraktu podpisanego 27 grudnia 2017 r. w Ministerstwie Obrony Narodowej na dostawę dla Marynarki Wojennej RP dwóch kolejnych niszczycieli min projektu 258 Kormoran II wraz z trzema pakietami wsparcia logistycznego.

Budowa odbywa się w ramach konsorcjum ze stocznią Remontowa Shipbuilding S.A. jako liderem, w którego skład wchodzą także Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. w Gdyni oraz PGZ Stocznia Wojenna.

Pierwszy, prototypowy niszczyciel min ORP Kormoran, wszedł do służby 28 listopada 2017 r. Jednostka seryjna zaprojektowana została w biurze Remontowa Marine Design & Consulting z grupy Remontowa Holding, podobnie jak prototyp, posiadać będzie kadłub ze stali amagnetycznej.

Okręt typu Kormoran II przeznaczony jest do poszukiwania i zwalczania min morskich na wodach polskiej strefy ekonomicznej oraz w grupach taktycznych na Morzu Bałtyckim i Północnym.

Ważnym atrybutem okrętu są wysokie parametry manewrowe zapewniane przez pędniki cykloidalne napędzane silnikami spalinowymi oraz niskie sygnatury pól fizycznych.

Główne parametry okrętu typu Kormoran II:

wyporność: do 850 t
długość całkowita 58,50 m
szerokość maks. 10,30 m

źródło: Remontowa Shipbuilding S.A 

Powiązane tematycznie

Jacek Noetzel zwycięzcą 68. Błękitnej Wstęgi Zatoki Gdańskiej

Redakcja Sportowa

O Błękitną Wstęgę Zatoki Gdańskiej

Redakcja Morska

Otwarcie Magazynu Wysokiego Składowania w Porcie Gdynia

Redakcja Morska

Dodaj komentarz

avatar
400
  Subscribe  
Powiadom o

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie