Image default
Morskie sprawy Z Gdyni

Brytyjski niszczyciel rakietowy w Gdyni

HMS Diamond / Fot. Andrzej Nitka

Do Gdyni z kilkudniową wizytą zawinął brytyjski niszczyciel rakietowy Diamond. Jest to pierwszy niszczyciel typu 45 (Daring), który gościł w Polsce. Okręt znalazł się na Bałtyku za sprawą testów układu napędowego, który – w przypadku tych okrętów – nadal sprawia problemy.

Wizyta w Gdyni posłużyła do zaprezentowania możliwości jednostki oraz oferty brytyjskiego przemysłu obronnego.

Głównym zdaniem niszczycieli rakietowych typu 45 jest zapewnienie obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej nowych brytyjskich lotniskowców typu Queen Elizabeth.

W razie potrzeby mogą one pełnić jako jedyne okręty Royal Navy rolę mobilnej tarczy antyrakietowej. Ocenia się, że do skutecznej osłony grupie zadaniowej – lotniskowcowej lub desantowych niezbędne jest współdziałanie dwóch okrętów tego typu.

Tak więc przy sześciu niszczycielach znajdujących się w służbie mogą one chronić dwie takie grupy, ponieważ spośród tych jednostek jedna zwykle znajduje się w remoncie, a druga pozostaje w bazie w gotowości do użycia na wodach bezpośrednio przylegających do Zjednoczonego Królestwa. bv

Historia tych okrętów sięga drugiej połowy lat 80. XX ubiegłego wieku kiedy Royal Navy zdecydowała o potrzebie budowy okrętów mających zastąpić starzejące się niszczycieli typu 42 (Sheffield) przeznaczone głównie do obrony przeciwlotniczej.

W związku z tym, że w tym czasie również inne floty państw NATO sygnalizowały potrzebę budowy nowych jednostek eskortowych postanowiono pozyskać je w ramach współpracy międzynarodowej w ramach programu NFR 90 – (NATO Frigate Replacement 90). Uczestniczyło w nim osiem krajów.

Poza Wielką Brytania była to Kanada, Francja, Niemcy, Włochy, Holandia, Hiszpania i Stany Zjednoczone.

fot. Andrzej Nitka

na podstawie: Andrzej Nitka / Defence24.pl

Powiązane tematycznie

Gdynia na szczycie UNICEF

Redakcja

Dzień Otwarty Ciapkowa

Redakcja

Tak głosowali gdynianie

Homo Politicus

Dodaj komentarz

avatar
400
  Subscribe  
Powiadom o

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie