Morskie sprawy

Brazylijska fregata żaglowa Cisne Branco zawinęła do Gdyni

Brazylijska fregata żaglowa Cisne Branco przypłynęła do Gdyni // fot. Magdalena Czernek

Flagowa jednostka i duma brazylijskiej Marynarki Wojennej zacumowała przy nabrzeżu Pomorskim. Okręt bśdzie cumował w Gdyni do poniedziałku, 12 sierpnia.

Komendant fregaty udostępni chętnym zwiedzanie okrętu:

8,9,1011 sierpnia. od godz. 10.00 do godz. 19.00.

Okręt zawinął do Gdyni w ramach roboczej wizyty płynąc z Aarhus w Danii, gdzie uczestniczył w międzynarodowych regatach The Tall Ships Races.

Cisne Branco to flagowa jednostka brazylijskiej Marynarki Wojennej. Pod żaglami trzymasztowej fregaty szkolą się przyszłe kadry oficerów i marynarzy. Portem macierzystym żaglowca jest Rio de Janeiro. Nazwa Cisne Branco w tłumaczeniu na polski oznacza białego łabędzia i jest nawiązaniem do tytułu marszu, który jest hymnem Marynarki Wojennej Brazylii.

Okręt posiada 3 maszty, na których nosi 31 żagli o łącznej powierzchni 2195 metrów kwadratowych. Długość całkowita jednostki (wraz z bukszprytem) wynosi 76 metrów. Pod żaglami okręt jest w stanie rozwinąć prędkość nawet 17 węzłów, natomiast maksymalna prędkość na silniku to 11 węzłów.

Załoga Cisne Branco składa się z 82 osób, w tym 31 praktykantów.

fot. Magdalena Czernek

 

Powiązane tematycznie

Marynarze uratowali tonącą kobietę

Redakcja Morska

Przekazanie Wykonawcy placu budowy pod Przekop Mierzei

Redakcja

Jacek Noetzel zwycięzcą 68. Błękitnej Wstęgi Zatoki Gdańskiej

Redakcja Sportowa

Dodaj komentarz

avatar
400
  Subscribe  
Powiadom o

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie