Brazylijska fregata żaglowa Cisne Branco przypłynęła do Gdyni // fot. Magdalena Czernek
Morskie sprawy

Brazylijska fregata żaglowa Cisne Branco zawinęła do Gdyni

Flagowa jednostka i duma brazylijskiej Marynarki Wojennej zacumowała przy nabrzeżu Pomorskim. Okręt bśdzie cumował w Gdyni do poniedziałku, 12 sierpnia.

Komendant fregaty udostępni chętnym zwiedzanie okrętu:

8,9,1011 sierpnia. od godz. 10.00 do godz. 19.00.

Okręt zawinął do Gdyni w ramach roboczej wizyty płynąc z Aarhus w Danii, gdzie uczestniczył w międzynarodowych regatach The Tall Ships Races.

Cisne Branco to flagowa jednostka brazylijskiej Marynarki Wojennej. Pod żaglami trzymasztowej fregaty szkolą się przyszłe kadry oficerów i marynarzy. Portem macierzystym żaglowca jest Rio de Janeiro. Nazwa Cisne Branco w tłumaczeniu na polski oznacza białego łabędzia i jest nawiązaniem do tytułu marszu, który jest hymnem Marynarki Wojennej Brazylii.

Okręt posiada 3 maszty, na których nosi 31 żagli o łącznej powierzchni 2195 metrów kwadratowych. Długość całkowita jednostki (wraz z bukszprytem) wynosi 76 metrów. Pod żaglami okręt jest w stanie rozwinąć prędkość nawet 17 węzłów, natomiast maksymalna prędkość na silniku to 11 węzłów.

Załoga Cisne Branco składa się z 82 osób, w tym 31 praktykantów.

fot. Magdalena Czernek

 

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie