Morskie sprawy

Brazylijska fregata żaglowa Cisne Branco w Gdyni

fot. 3fo.wp.mil.pl

W środę, 7 sierpnia, do Portu w Gdyni wejdzie brazylijska fregata żaglowa Cisne Branco. Żaglowiec zacumuje przy Nabrzeżu Pomorskim (Skwer Kościuszki) 7 sierpnia w godzinach porannych. To pierwsza wizyta jednostki w Gdyni.

 

Do Gdyni Cisne Branco zawinie bezpośrednio po udziale w regatach The Tall Ships Races, które zakończyły się w duńskim porcie Aarhus. Jest to trzecia wizyta brazylijskiego żaglowca w Polsce. Wcześniej jednostka dwukrotnie odwiedziła Szczecin podczas finałów The Tall Ships Races w 2013 i 2017 roku.

Podczas pobytu w Gdyni dowódca okrętu captain Adriano Marcelino Batista wraz z delegacją złoży wizytę w Inspektoracie Marynarki Wojennej, Centrum Operacji Morskich – Dowództwie Komponentu Morskiego oraz w 3. Flotylli Okrętów. Spotka się także z przedstawicielami Urzędu Miasta Gdynia. Wizyta brazylijskiego żaglowca zakończy się w poniedziałek 12 sierpnia.

Zwiedzanie

Pokład okrętu zostanie udostępniony dla zwiedzających w dniach 8-11 sierpnia w godzinach 10.00 – 19.00.

***

Cisne Branco to flagowa jednostka brazylijskiej Marynarki Wojennej. Pod żaglami trzymasztowej fregaty szkolą się przyszłe kadry oficerów i marynarzy. Portem macierzystym żaglowca jest Rio de Janeiro. Nazwa Cisne Branco w tłumaczeniu na polski oznacza białego łabędzia i jest nawiązaniem do tytułu marszu, który jest hymnem Marynarki Wojennej Brazylii.

Okręt posiada 3 maszty, na których nosi 31 żagli o łącznej powierzchni 2195 metrów kwadratowych. Długość całkowita jednostki (wraz z bukszprytem) wynosi 76 metrów. Pod żaglami okręt jest w stanie rozwinąć prędkość nawet 17 węzłów, natomiast maksymalna prędkość na silniku to 11 węzłów. Załoga Cisne Branco składa się z 82 osób, w tym 31 praktykantów.

3. Flotylla Okrętów

Powiązane tematycznie

Cała Rodzina pod Żaglami

Redakcja Morska

Brazylijska fregata żaglowa Cisne Branco zawinęła do Gdyni

Redakcja Morska

Porozumienie na rzecz żeglarstwa polonijnego

Redakcja Morska

Dodaj komentarz

avatar
400
  Subscribe  
Powiadom o

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie