Ciekawostki Na zdrowie Warto wiedzieć

Bolesne miesiączki okiem fizjoterapeuty

Jeżeli przyjmiemy, że mamy miesiączkę co miesiąc i trwa przez 5 dni to w ciągu 40 lat odnotowujemy 2400 dni, co daje około 6,5 roku krwawienia! Chociażby z tego względu powinnyśmy zadbać o swój komfort i dobre samopoczucie.

Na swoim blogu, na Instagramie, wczoraj zrobiłam ankietę, w której aż 64% z osób odpowiadających, zaznaczyło, że cierpi na bolesne miesiączki! Jest to bardzo powszechny problem i szacuje się, że około 50-70% kobiet cierpi na zespół bolesnego miesiączkowania.

Mimo to, 68% osób zaznaczyło, że nie korzystało z pomocy ginekologa, a aż 87% osób nie zasięgało porady u fizjoterapeuty. Połowa z osób ankietowanych nie wie, jak sobie pomóc, a 17% nie wie, że fizjoterapeuci zajmują się również tym tematem! Dlatego teraz wszystko sobie wyjaśnimy i przeanalizujemy.

Zespół bolesnego miesiączkowania może objawiać się bólami głowy, problemami jelitowymi, takimi jak biegunka czy zaparcia, zaburzeniami nastroju czy nawet kołataniem serca.

Miesiączka występuje, gdy macica już gotowa na przyjęcie zapłodnionej komórki, tego się nie doczekała. Wówczas gruba warstwa błony śluzowej, która miała być miejscem dla zarodka, złuszcza się i zostaje wydalona.  Jednak my kobiety, występowanie z tego powodu miesiączki dzielimy tylko z kilkoma gatunkami małp człekokształtnych i kilkoma innymi istotami, np. nietoperzami.

W przyrodzie nie jest to bardzo powszechne, np. w psów, suczki krwawią w trakcie owulacji, czyli wtedy, kiedy są płodne, natomiast nie wtedy, kiedy organizm przyjął informację o braku zarodka.

Przyczyna bolesnego miesiączkowania może być na podłożu hormonalnym, kiedy organizm wydziela zbyt dużo estrogenów w stosunku do progesteronu w drugiej fazie cyklu. Wówczas macica wydziela związki, które są bólotwórcze, czyli prostaglandyny.

Bolesne miesiączki można podzielić na pierwotne i wtórne. Pierwotne, czyli takie które występują od zawsze, najczęściej na tle hormonalnym, dzielą się na kurczowe i zastoinowe. Natomiast wtórne to takie, które pojawiają się w trakcie życia i najczęściej występują u kobiet starszych. Miesiączki organicznego pochodzenia wynikają z rozwoju mięśniaków, torbieli czy guzów.

Czy palenie wpływa na występowanie bóli miesiączkowych? TAK! Nikotyna powoduje nadmierne obkurczanie się naczyń krwionośnych, co w konsekwencji może powodować bóle.

27% ankietowanych uważa, że po porodzie dolegliwości miną, 73%, że nie miną. Jednak obie strony mają trochę racji. Ciąża to czas wielkich zmian hormonalnych, po urodzeniu dziecka mogą być inne poziomy hormonów niż wcześniej, mogą się również one wyrównać. Wtedy, u takiej osoby, gdzie bóle miesiączkowe były spowodowane hormonalnymi aspektami, mogą one ustąpić albo się złagodzić.

Również sam poród siłami natury może się przyczynić do złagodzenia lub wyzbycia się bóli menstruacyjnych, ponieważ rozszerza szyjkę macicy, a zbyt ciasna i krótka może powodować dolegliwości bólowe. Ciąża również sprawia, że krótkie neurony adrenergiczne, odpowiedzialne za czynność skurczową macicy, zanikają, nie potrafią się regenerować i dzięki temu po ciąży czasami dolegliwości mogą ustąpić. Jednak nie ma reguły, u jednych ból minie, a u innych nie.

30% osób odpowiadających, uważa, że taka jest ich uroda i tak już będzie. Jednak to nie jest prawda!

Można załagodzić problem lub się go wyzbyć całkowicie! Przede wszystkim warto wybrać się do ginekologa. Wesprzeć te działania należy odpowiednią dietą, która będzie uboga w cukier, sól, słodycze czy fastfoody, za to powinna być niskowęglowodanowa i bogata w kwasy omega 3.

Oczywiście dużą rolę odgrywa fizjoterapia! Warto wdrożyć terapię blizny, jeżeli taka występuje, która często może być przyczyną dolegliwości bólowych, warto popracować nad prawidłowym oddechem, wdrożyć techniki relaksacyjne, pracę nad mobilnością, rozluźnieniem barków i szyi czy mobilizacją bioder, stawów krzyżowo-biodrowych oraz pracą mięśni dna miednicy.

Należy wzmocnić mięśnie posturalne, skorygować wady postawy oraz zadbać o odpowiedni balans mięśniowy. Fizjoterapeuta uroginekologiczny dobierze odpowiednie ćwiczenia oraz zbada i określi przyczynę.

Aby zaobserwować efekty należy wdrożyć ćwiczenia w trakcie miesiączki, ćwiczyć cały czas, aż do pojawienia się kolejnej. Wtedy możemy zaobserwować pierwsze zmiany. W dniu miesiączki pomocne okazać się mogą ciepłe okłady, prądy TENS, masaż, joga, praca nad oddechem przeponowym, rozluźnianie brzucha oraz techniki relaksujące.

Zadbajmy o swoje zdrowie już teraz! 🙂

Daj znać w komentarzu czy spodobał Ci się ten artykuł!

Martyna Józefczyk @istota_kobiecosci


 

 

reklama

[adrotate banner=”1″]

 

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x