BIRKA STOCKHOLM in MARIEHAMN PORT fot. MAREK GRZYBOWSKI
Morskie sprawy Redakcja poleca Ze Świata

Birca Cruises – pierwsza ofiara pandemii na Bałtyku

Operator pasażerski Birca Cruises nie doczekał do 50. Po 49 latach działalności na rynku turystyki morskiej zamyka działalność, a pracę traci 500 osób. Również jej konkurent – Tallink Silja redukuje zatrudnienie.

Ponad 300 Finów utraci pracę w firmach promowych – alarmują fińskie media. Dotychczas firmy, którym groziło zwolnienie pracowników lub zamknięcie, wegetowały dzięki kroplówce rządu Estonii, szwedzkiego lub fińskiego. W czerwcu jednak sezon nie ruszył na tyle by zrekompensować straty poniesione w pierwszej połowie roku.

Koronawirus uśmiercił pierwszego z bałtyckich operatorów, którzy żyli z turystyki morskiej. Zamknięte granice, zamarłe terminale promowe oraz sklepy i bary na statkach pasażerskich sprawiły, że mimo pomocy państwa armatorzy nie wytrzymali ataku COVID-19. Birca Cruises nie pomogło nawet to, że firma zarejestrowana była na Wyspach Alandzkich. Operator żeglugowy Eckerö postawił na cumach Birka Stokholm i zamknął swoją spółkę zależną Birka Cruises. MS Birka Stokholm (do stycznia 2013 Birka Paradise) to statek pasażerski o długości 177m i szerokości 28m z klasą lodową Super 1 A. Do dyspozycji pasażerów było 715 kabin, Zbudowany w 2004 r, w Aker Finnyards in Raumo, statek przechodził modernizację w latach 2015 i 2019. Według projektów Lervik Design przebudowano m.in. klub nocny na statku, hol, oranżerię, restauracje. Wystrój barów i kabin zmieniono w stylu inspirowanym wystrojem wnętrz panującym na Wyspach Alandzkich.

BIRKA CRUISES i VIKING LINE fot. MAREK GRZYBOWSKI

Na wyspy Alandzkie ze Sztokholmu połączenia zapewniał również Tallink Silja oraz Viking Line. Ratując biznes Tallink zapowiedział rejsy statkiem Romantika (727 kabin, 2500 pasażerów) oferuje w lipcu bezpośrednie rejsy z Rygi na wyspę Saaremaa oraz na Wyspy Alandzkie. Na Wyspach Alandzkich będzie można spędzić 9 godzin, a na wyspie Saaremaa 12 godzin. Na razie w ofercie znalazły się dwa rejsy: 18 lipca: Ryga-Aland-Ryga oraz 26 lipca: Ryga-Saaremaa-Ryga. Dotychczas Romantika woziła pasażerów na trasie Sztokholm-Ryga i taka oferta wciąż znajduje się na stronach operatora. A statek cumuje w Rydze i czeka na pasażerów.

Birca Cruises przez prawie pół wieku utrzymywał serwis między Sztokholmem i Mariehamn na Wyspach Alandzkich. Pływanie do portów Wysp Alandzkich cieszyło się dużym powodzeniem Szwedów i Finów, ponieważ ze względu na swoją autonomię, działała tu strefa wolnocłowa. Dzięki temu alkohole i kosmetyki oraz towary ekskluzywne można było kupować taniej niż w krajach ościennych. Birka reklamowała, że alkohol, kosmetyki, biżuteria i zabawki są tu tańsze o 25%.

Ponad 500 osób zostanie zwolnionych, z których około połowa to Finowie – alarmowało Ålands Radio. Nie da się w opłacalny sposób obsługiwać linii w dającej się przewidzieć przyszłości – uzasadniał w Ålands Radio decyzję zamknięcia firmy Björn Blomqvist, dyrektor generalny Rederi Ab Eckerö. Upada firm wielokrotnie nagradzana. Birka Cruises zdobyła nagrodę Grand Travel Awarad „Najlepszej firmy żeglugowej w Szwecji” po 2010 r. aż sześć razy, ostatnie dwie w 2018 i 2019 r.

Starsza o 10 lat spółka Rederiaktiebolaget Eckero przejęła Bikra Cruises w 2007 r. Eckero oferuje promami Finlandia i Finbo Cargo przewozy pasażerskie i ro-ro na trasie Tallin-Helsinki. To dwugodzinne połączenie do czasu pandemii cieszyło się niesamowitym powodzeniem. Główna atrakcję jest kuchnia skandynawska i szeroki wybór alkoholi, które można zamawiać już przed wejściem na statek.

Rederi Ab Eckerö działa poprzez spółki zależne: „Eckerö Linjen, operująca między Eckerö i Grisslehamn; Eckerö zapewniająca serwis Helsinki – Tallin; linia Helsinki- Mariehamn obsługiwana przez statek pasażerski Birka Cruises, a także Eckerö Shipping ze statkami ro-ro Exporter, Shipper oraz Transporter. Na Wyspach Alandzkich Firma ma również lokalna firmę autobusową Williams Buss.

Konkurent na tych trasach, Silja Line również ogłosił, że redukuje personel na statkach i lądzie. Szwedzka spółka zależna estońskiej firmy Tallink, znana jako Tallink Silja Sverige, zwalnia 299 pracowników, w tym 69 Finów. To głownie redukcja załóg, bowiem większość zwalnianych pracowała na promach pasażerskich Silja Galaxy i Silja Symphony, które zapewniały serwisy między Finlandią a Szwecją. Kto następny? Miejmy nadzieję, że reszta firm w regionie Morza Bałtyckiego przetrwa posuchę w transporcie pasażerskim i sezon turystyczny, na nowych, bardziej bezpiecznych warunkach, znowu ruszy..

Tekst i zdjęcia: Marek Grzybowski

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie