Obraz drzalek83 z Pixabay
Za miedzą

Bieżąca sytuacja w Gdańsku

Aktualna sytuacja na rynku pracy, otwarcie przedszkoli i żłobków, wsparcie w ramach 500+ – to główne tematy wtorkowej konferencji prasowej, w której udział wzięli Piotr Kowalczuk zastępca prezydenta ds. edukacji i usług społecznych oraz Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.

Sytuacja epidemiczna w Gdańsku

– W Gdańsku od początku epidemii wykryto 193 zachorowania na COVID-19. Do tej pory wyzdrowiało 116 osób, zanotowano też 8 zgonów. Kwarantanną objętych jest 571 osób – mówił prezydent Borawski. – PPWIS nie odnotował nowych przypadków zachorowań zarówno w placówkach pomocowych, jak i w gdańskich szpitalach – poinformował podczas konferencji.

Aktualna sytuacja na rynku pracy

Piotr Borawski przedstawił także bieżący raport dotyczący rynku pracy. Najważniejsze działania prowadzone obecnie przez Gdański Urząd Pracy to realizacja programów pomocowych w ramach tzw. Tarczy antykryzysowej.

– W dalszym ciągu obserwujemy wzrost liczby składanych wniosków. Jeżeli chodzi o mikropożyczki – złożono już 33 663 wnioski z czego podpisano 10428 wniosków i wypłacono już 52 123 434 zł. Natomiast jeżeli chodzi o działania dotyczące wsparcia wynagrodzeń i składek na różnego rodzaju składowe wynagrodzenia to przedsiębiorcy złożyli już 2458 takich wniosków

  – wylicza Piotr Borawski. Prezydent dodał też, że ze względu na wzmożoną pracę Urzędu godziny zostały wydłużone.

Od 15 kwietnia trwa też nabór wniosków na nowe formy wsparcia dla przedsiębiorców. Wpłynęło już łącznie 4895 wniosków.

Z danych Gdańskiego Urzędu Pracy wynika, że w okresie od 1 do 18 maja wpłynęło 578 wniosków dotyczących osób rejestrujących się jako bezrobotne. W maju zanotowano też nieco mniejszy spadek jeśli chodzi o liczbę oświadczeń dotyczących powierzenia pracy obcokrajowcom. Zamiar zatrudnienia osób spoza Polski zgłosiło 1218 przedsiębiorców.

Usługi społeczne

–  Gdańskie Centrum Świadczeń informuje, że 21 maja będzie gotowe do wypłaty świadczeń z tytułu 500+, nie jest ono zagrożone i będzie w pełni zrealizowane. Od 25 maja będzie można odbierać swoje świadczenie

. – mówił Piotr Kowalczuk. Prezydent wspomniał też o wsparciu dla najbardziej potrzebujących gdańszczanek i gdańszczan – 347 osób otrzyma dziś ciepły posiłek z czego 229 dzieci. Posiłki od sponsorów dostana 82 osoby, a 187 paczek przekaże Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.

Prezydent wspomniał też o ankiecie zrealizowanej przez Młodzieżową Radę Miasta, na temat nauczania na odległość. Wzięło w niej udział 2166 uczniów. Wyniki otrzymali dyrektorzy placówek oświatowych, którzy na ich podstawie będą mogli jeszcze lepiej wspierać dzieci i młodzież w nauczaniu online.

– Od wczoraj kierowane są do nas pytania dotyczące testowania pracowników oświaty, administracji i obsługi, w Gdańsku. To około 10 tyś. osób. W Łodzi przeprowadzono takie badania przesiewowe. My zrealizowaliśmy wszystkie wytyczne GIS, tam zaleceń odnośnie testów nie było. Wczoraj prezydent Dulkiewicz zwróciła się do wojewody z zapytaniem czy te wytyczne są rozszerzone, jeżeli GIS zaleca takie testowanie to prezydent zwróciła się z prośbą aby wojewoda wraz ze swoimi służbami takie testy przeprowadził – mówił prezydent Kowalczuk. – Podobnie Unia Metropolii Polskich wystosowała pismo do premiera z zapytaniem czy takie testy są potrzebne. Czekamy teraz na odpowiedzi w tej sprawie aby przekazać ją kadrze naszych placówek oświatowych

 – dodał Kowalczuk.

Joanna Bieganowska

Joanna Bieganowska
Urząd Miejski w Gdańsku

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x