Biznes Wersje i kontrowersje

Bezpieczne pieniądze na rozwój

Miasta Gdynia, Wejherowo, Rumia i Reda oraz gminy Wejherowo i Kosakowo są współwłaścicielami komunalnej spółki wodociągowej PEWIK. Jako wspólnicy podjęli decyzję o poszukiwaniu inwestora finansowego dla PEWiKu.

Jego  wstąpienie do spółki pozwoli samorządom bezpiecznie pozyskać kapitał na inwestycje publiczne. Dlatego włodarze gmin zwrócą się do swoich rad miast i gmin ze stosownym wnioskiem, który pozwoli uruchomić procedurę poszukiwania inwestora.

Zgodnie z polskim prawem, inwestor zostanie wybrany w specjalnej konkurencyjnej procedurze. Wygra taki, który zaproponuje najlepsze warunki.

Warto podkreślić, że ostatnio na rynku polskim z sukcesem przeprowadzono podobne transakcje. W Nowym Sączu i w Limanowej w tamtejsze spółki wodociągowe zainwestował rządowy Polski Fundusz Rozwoju.

Premier Mateusz Morawiecki wprowadził Pakiet dla Średnich Miast oraz program Kapitał na Rozwój w ramach których działa Fundusz Rozwoju.

Fundusz oferuje nie tylko dobrze oceniane warunki finansowe, ale i pozostające nie do przecenienia bezpieczeństwo operacji, płynące z publicznego charakteru Funduszu.

Transakcja ma się wiązać z czasowym odkupem części udziałów od gmin. Z samego założenia po kilku lub kilkunastu latach, udziały te wrócą do gmin i przywrócona zostanie pierwotna struktura właścicielska.

Przez cały czas gminy będą większościowym udziałowcem Spółki Pewik, a ponadto Inwestor nie będzie miał swojego przedstawiciela w Zarządzie Spółki i tylko jednego przedstawiciela w Radzie Nadzorczej.

Przedsiębiorstwo wodociągowe w tym czasie będzie działało jak dotąd, realizując wszelkie zaplanowane, ambitnie i z rozmachem, inwestycje.

Biznesplan przewiduje także, że cena wody i ścieków nie będzie mogła zostać istotnie podwyższona w okresie obowiązywania umowy oraz że nowy nabywca nie będzie mógł komukolwiek poza dotychczasowymi wspólnikami odsprzedać swoich udziałów.

Gdyński Pewik, współwłasność wymienionych na początku gmin, dzięki doskonałej, wieloletniej  współpracy samorządowej jest w bardzo dobrej kondycji finansowej.

Osiągnięcie takiego stanu nie było łatwe, lecz dziś pozwala bez ryzyka pozyskać duży kapitał, który gminy przeznaczą na niezbędne inwestycje, planowane do realizacji od roku 2019, bez konieczności zadłużania się i w całkowicie pozbawiony ryzyka sposób.

W czasie, gdy gwałtownie rosną ceny usług i materiałów budowlanych oraz gdy plany rozwojowe są ambitne, jest to nader korzystna okoliczność.

Można powiedzieć, że to bonus dla mieszkańców, za lata wytężonej, profesjonalnej pracy zarządów spółki PEWIK i gmin – jej właścicieli.

Informacja prasowa UM Gdyni

Powiązane tematycznie

Invest Komfort wspiera pomorskie szpitale w walce z epidemią

Redakcja

Czy wprowadzanie tak ryzykownych rozwiązań jest konieczne?

Zygmunt Zmuda Trzebiatowski

Pilnie zatrudnimy pracowników – Polska Grupa Farmaceutyczna

Redakcja

Dodaj komentarz

avatar
400
  Subscribe  
Powiadom o

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie