Będą mandaty za nienoszenie maski
Na sygnale Przepisy i zarządzenia Redakcja poleca Z Gdyni

Będą mandaty za nienoszenie maski

Lato i czas urlopów wpłynął na ignorowanie obowiązku zakrywania nosa i ust, a to niestety wywołało gwałtowne rozprzestrzenianie się wirusa. Od soboty na wniosek Ministerstwa Zdrowia w wybranych rejonach Polski ponownie zostaną wprowadzone obostrzenia związane z pandemią. W Gdyni za nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa Straż Miejska może wystawić nawet mandat do 500 zł.

Coraz częściej zapominamy, że słońce i złagodzenie pewnych obostrzeń nie zwalnia nas z obowiązku noszenia maseczek w miejscach publicznych: na przykład w sklepach, komunikacji miejskiej, itp. Nadal musimy pamiętać o zakrywaniu nosa i ust, a nieprzestrzeganie tego przepisu grozi mandatem, a co gorsza zarażeniem siebie lub innych. Osoby, które mają problem z oddychaniem mogą korzystać z przyłbic lub muszą posiadać przy sobie zaświadczenie lekarskie.

– Wirus SARS-CoV-2 rozprzestrzenia się drogą kropelkową, a osłona twarzy pomaga ograniczyć rozprzestrzenianie się aerozolu. Poza tym wiele osób przechodzi tę chorobę bezobjawowo albo ma jedynie niewielkie dolegliwości. Czasami sami sobie nie zdajemy sprawy, że zarażamy innych – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – Dlatego zakrywajmy usta i nos, jeśli nie maseczką to przyłbicą. Pamiętajmy, że robimy to bardziej dla innych, niż dla samych siebie.


Za nieprzestrzeganie zasad grozi mandat

– Do tej pory strażnicy miejscy upominali i ostrzegali osoby niestosujące się do obowiązujących nakazów związanych z zapobieganiem rozprzestrzeniania się koronowirusa. Zapominalskim rozdawali maseczki – informuje Dariusz Wiśniewski, komendant Straży Miejskiej w Gdyni. – Teraz nieprzestrzegający zasad bezpieczeństwa będą musieli liczyć się z tym, że strażnik miejski wystawi im mandat. Wysokość tego mandatu wynosi do 500 złotych

.

Straż Miejska w Gdyni sprawdza przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, fot. Magdalena Czernek

Po co nosić maskę?

  • Wirus SARS-CoV-2 bardzo szybko przenosi się między osobami w odległości poniżej dwóch metrów.
  • Wirus przenosi się drogą kropelkową, kiedy zarażona osoba kicha, kaszle lub mówi.
  • Nawet jeśli nie masz żadnych objawów, możesz być nosicielem i zarażać innych.
  • Wirus SARS-CoV-2 powoduje chorobę nazywaną COVID-19, której śmiertelność jest ponad 10 razy wyższa od grypy.
  • W krajach, w których wprowadzono obowiązek noszenia masek, istotnie spowolniono rozszerzanie się choroby.

 

Jak działa noszenie maski?

  • Maska zatrzymuje rozprzestrzenianie wirusa, zmniejszając ryzyko infekcji o 75%.
  • Zwykłe maski chirurgiczne potrafią mieć zbliżoną skuteczność do masek z filtrem N95/FFP2.
  • Jeśli nikt nie będzie nosić maski, osoby zarażone też nie będą chciały tego robić ze wstydu.
  • Nosząc maskę, będziesz pamiętać, żeby nie dotykać twarzy i ograniczysz ryzyko zakażenia.

Autor: Magdalena Śliżewska / UM Gdyni

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie