wojsko-polskie.pl/3fo/
Morskie sprawy Redakcja poleca

Bałtyk pod ostrzałem

Od wtorku, 5 maja, okręt rakietowy ORP Grom, operuje na wodach Zatoki Gdańskiej. Jednostka prowadzi cykl szkolenia morskiego połączony z wykonaniem zadań ogniowych z faktycznym użyciem uzbrojenia.

Operujący wodach Zatoki Gdańskiej, okręt rakietowy ORP Grom, realizuje szkolenie z zakresu wykorzystania uzbrojenia okrętowego. Na zamkniętych poligonach morskich jednostka wykonuje zadania ogniowe do celów nawodnych i powietrznych zarówno w dzień jak i w nocy. Załoga okrętu doskonali elementy manewrowania i uchylanie się przed atakami potencjalnych sił okrętowych i lotniczych. W trakcie szkolenia na morzu szczególną uwagę poświęca się na przygotowanie marynarzy do przeciwdziałania pożarom oraz przebiciom kadłuba. Ćwiczone są także różne scenariusze sytuacji kryzysowych, które mogą mieć miejsce podczas działań na morzu, w tym także obronę przed pozorowanymi atakami grup dywersyjnych.

ORP Grom to okręt rakietowy projektu 660. Do jego podstawowych zadań należy wykonywanie uderzeń rakietowych do celów nawodnych przeciwnika, zwalczanie środków napadu powietrznego, osłona przeciwokrętowa oraz przeciwlotnicza sił własnych, a także patrolowanie i ochrona morskich szlaków komunikacyjnych.

Kadłub jednostki został zbudowany na potrzeby niemieckiej Marynarki Wojennej w stoczni VEB Peenewerft w Wolgast (NRD). Po zjednoczeniu Niemiec zaniechano dalszej budowy, a kadłub odkupiła Marynarka Wojenna RP. Dokończenie realizacji projektu zlecono Stoczni Północnej w Gdańsku. Okręt rozpoczął służbę w polskiej Marynarce Wojennej 28 kwietnia 1995 roku. Od tamtej pory regularnie pełnił dyżury bojowe oraz wykonywał zadania w ramach działań 3. Flotylli Okrętów. Brał udział w wielu międzynarodowych ćwiczeniach m.in. Danex, Strong Resolve, Blue Game, Baltops i Northern Coasts, a także w manewrach lekkich nawodnych sił uderzeniowych oraz kompleksowych ćwiczeniach morskich na szczeblu krajowym.

 

 - logo

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie