Informacja prasowa Na zdrowie Nauka Redakcja poleca Sport Za miedzą

AWFiS: najnowsze wyniki badań afiliowanych

 Interdyscyplinarny zespół złożony z naukowców Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu (prof. Paweł Cięszczyk, dr Łukasz Andrzej Płóciennik, mgr Magdalena Płóciennik), Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (prof. Jan Maciej Zaucha, prof. Krzysztof Łukaszuk) i Uniwersytetu Technicznego w Monachium (dr Jan Zaucha) oraz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (dr hab. prof. ASP w Gdańsku Marek Jóźwicki) dowiódł empirycznie paradygmatu współoddziaływania wariantu genu ACTN3 (rs1815739) ze SNAP-25 (rs362584). Pierwszy z nich odpowiada za morfologię mięśni szkieletowych człowieka. Z kolei drugi, spełnia istotną rolę w organizacji i funkcjonowaniu układu nerwowego.

Całość – panoramicznie, zaprezentowano w formie unikalnej grafiki (poniżej). Co interesujące, autorzy artykułu sięgnęli problematyką XVIII wieku, kiedy Luigi Galvani doświadczalnie sprowokował skurcz mięśni szkieletowych, drażnionych impulsem elektrycznym.

Opracowanie zostało ogłoszone drukiem przez wydawnictwo Publicznej Biblioteki Naukowej w Stanach Zjednoczonych (USA). Osiągnięcie jest pionierskie i w perspektywie dalszych badań może przyczynić się do określania prawdopodobieństwa osiągania sukcesu w sporcie wysokokwalifikowanym już na wczesnym etapie szkolenia zawodników.

    Manuskrypt „Detection of epistasis between ACTN3 and SNAP-25 2 with an insight towards gymnastic aptitude identification”  jest dostępny online.

Informacja prasowa

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie