Za miedzą

Autobus SOS znowu wyruszy z pomocą

Przez całą zimę – do końca marca przyszłego roku – w godzinach wieczornych kursować będzie autobus SOS, w którym codziennie (także w Święta i sylwestra) osoby bezdomne i w życiowym kryzysie znajdą pomoc, ciepły posiłek i wsparcie psychologiczne.

Pierwszy kurs autobusu odbędzie się 11 listopada, a pierwszy przystanek w Gdańsku to pętla autobusowa przy stacji SKM na Przymorzu o godz. 20.15. W rozpoczęciu akcji pomocowej udział weźmie Piotr Kowalczuk, zastępca prezydent Gdańska ds. edukacji i usług społecznych.

Pomoc materialna, medyczna, psychologiczna
W autobusie (użyczonym przez Gdańskie Autobusy i Tramwaje) przez całą zimę wsparcia potrzebującym udzielać będą: ratownik medyczny, streetworker i pracownik socjalny. Oferta pomocowa obejmuje m.in. gorącą zupę, odzież, przeprowadzenie drobnych zabiegów medycznych i higienicznych, poradnictwo oraz dowiezienie osób bezdomnych do noclegowni przy ulicy Mostowej, która jest ostatnim punktem postojowym autobusu SOS w Gdańsku. W poprzednim sezonie zimowym codziennie do noclegowni docierały w ten sposób średnio trzy osoby.

Postoje autobusu:
20.15 – na pętli autobusowej przy stacji SKM na Przymorzu
21.15 – na parkingu między rynkiem a komisariatem przy ulicy Białej we Wrzeszczu
22.15 – w zatoczce autobusowej przy kinie „Krewetka”
23.30 – ostatni punkt postoju: obok noclegowni przy ul. Mostowej 1 A.
Postoje trwają około 45 minut.

Codziennie korzystało kilkadziesiąt osób
Jak ważna i potrzebna jest taka pomoc, świadczą statystyki z ubiegłej zimy. Od 18 listopada 2018 do końca marca 2019 w autobusie SOS w Gdańsku wydano potrzebującym 17 339 ciepłych posiłków oraz 1674 sztuki odzieży. Codziennie z mobilnej oferty wsparcia korzystało średnio od 50 do 60 osób.

Środki w wysokości 189 645 zł na działanie autobusu SOS zabezpieczył Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku, który jest także koordynatorem akcji pomocowej. Na zlecenie MOPR zadanie realizuje Towarzystwo Wspierania Potrzebujących „Przystań”. Autobusu użycza spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje.

Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Dariusz Wołodźko
Urząd Miejski w Gdańsku

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie