Historia Z Gdyni

Sto lat temu Antoni Abraham walczył o Kaszuby w Wersalu

Obchody 100. rocznicy wyprawy Antoniego Abrahama na konferencję wersalską w Paryżu // fot. Kamil Złoch

„Nie ma Kaszëb bez Polonii, a bez Kaszëb Polści” – mawiał Antoni Abraham, działacz społeczny, którego nazywano Królem Kaszubów. Był m.in. orędownikiem przyłączenia Pomorza do odradzającej się Polski. Właśnie o tę sprawę walczył na konferencji pokojowej w Wersalu. Wydarzenie to przypomniano i uczczono w Gdyni. We wtorek, 28 maja, na placu Kaszubskim odbyły się obchody 100. rocznicy wyprawy Antoniego Abrahama na konferencję wersalską w Paryżu. Zorganizowała je dyrekcja i uczniowie gdyńskiego I Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego. W uroczystości uczestniczyli m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele władz miasta, reprezentanci Kaszubskiego Forum Kultury, uczniowie gdyńskich szkół oraz mieszkańcy.

Antoni Abraham – działacz społeczny, który wspierał budowę gdyńskiego portu i rozwój naszego miasta. Był też zwolennikiem przyłączenia Pomorza do odradzającej się Polski. W 1918 roku został zastępcą członka Podkomisariatu Naczelnej Rady Ludowej na Prusy Królewskie, Warmię i Mazury. Wraz z Tomaszem Rogalą z Kościerzyny pojechali jako delegaci do Paryża. Pokonali francuski kordon graniczny, żeby dotrzeć na konferencję wersalską, której celem było ustalenie nowego światowego ładu po pierwszej wojnie światowej. A wszystko po to, aby wesprzeć delegację polską, z Romanem Dmowskim, uczestniczącą tam w wystąpieniach. Fakt, że Kaszubi przybyli do Wersalu z żądaniem przyłączenia ich ziem do Polski, miał głęboki wydźwięk moralny i polityczny. Ostatecznie uczestnicy kongresu zdecydowali m.in. o przyłączeniu Pomorza do Polski.

O tych wydarzeniach przypomniano w Gdyni. 28 maja, przy pomniku Antoniego Abrahama, na placu Kaszubskim odbyły się obchody 100. rocznicy wyprawy Króla Kaszubów na konferencję pokojową w Wersalu. Wydarzenie otworzyła Lidia Łączyńska – dyrektor I Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni, która przywitała zgromadzonych gości. Potem były okolicznościowe przemówienia. Jedno z nich wygłosił Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

– Bardzo Wam dziękuję za to, że spotykamy się tu razem, że jest z nami najmłodsze pokolenie gdynian i że pamiętamy o naszym regionie, historii oraz o wspaniałych postaciach tej ziemi, Kaszub i o Antonim Abrahamie. Pielęgnujcie to w sercach i w pamięci, bo te wielkie postacie sprawiły, że dzisiaj możemy żyć w pięknym, wolnym kraju i uczyć się języka polskiego czy kaszubskiego. Jestem dumny z naszej historii. Serdecznie dziękuję wszystkim organizatorom, dyrektorom szkół, nauczycielom. Jestem bardzo wdzięczny, że kolejne pokolenie przejmuje pałeczkę kultury i świadomości regionalnej – mówił podczas uroczystości Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Na zakończenie uczestnicy złożyli wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikiem, a także wspólnie odśpiewali „Kaszubska nutę”.

Uczestnicy uroczystości mogli też liczyć na prawdziwie kaszubski poczęstunek i skosztować świeżego chleba ze smalcem.

Więcej na temat Antoniego Abrahama można przeczytać tutaj.

Obchody 100. rocznicy wyprawy Antoniego Abrahama na konferencję wersalską w Paryżu // fot. Kamil Złoch

Autor: Magdalena Czernek//UM Gdyni

Powiązane tematycznie

Przystankowa tablica na żywo w telefonie

Redakcja

W Gdyni kurier dostarczy paczki elektrycznymi rowerami cargo

Redakcja

Gdyńskie obchody Grudnia ’70

Redakcja

Dodaj komentarz

avatar
400
  Subscribe  
Powiadom o

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie