Obraz pasja1000 z Pixabay
Gdynia Senioralna Na zdrowie Redakcja poleca Sport

Aktywność fizyczna seniorów

W obecnym czasie dostępność aktywności fizycznej jest mocno ograniczona. Zajęcia albo się odbywają w niewielkich ilościach albo wcale. Na popularności natomiast zyskują zajęcia online. Jest to dobre rozwiązanie, jednak pewne warunki muszą zostać spełnione.

Prowadzenie zajęć dla seniorów powinno być bardzo przemyślane, a ćwiczenia dobrane w bezpieczny i mądry sposób. Jest to grupa społeczna, o którą w szczególności należy zadbać.

Do tego, że aktywność fizyczna jest bardzo ważna chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Dzięki niej zmniejszamy ryzyko m.in. nadwagi czy otyłości, nadciśnienia, osteoporozy czy chorób sercowo-naczyniowych. Ponadto polepszeniu ulega perystaltyka jelit, przyspieszony zostaje metabolizm, lepiej śpimy oraz pozwala na dłużej zachować kondycję i zdrowie. Warto podkreślić, że uprawianie sportu nie tylko będzie wpływać na aspekty fizyczne, ale również te psychiczne! Dodatkowo, a może przede wszystkim, będzie wspomagać niezależność w czynnościach dnia codziennego, co znacząco poprawi jakość życia seniora.

Aktywność fizyczna kojarzy nam się wyłącznie z treningiem. Natomiast należy również zwrócić uwagę, na aktywność spontaniczną. Czyli taką, którą wdrażamy w ciągu dnia codziennego. Wybieramy zamiast windy – schody, wysiadamy przystanek szybciej w drodze do domu, aby przejść większy dystans, wybieramy spacer zamiast samochodu, aktywnie sprzątamy mieszkanie. Oczywiście wszystko w granicach możliwości i rozsądku.

Aktywność fizyczna powinna być dobrana do indywidualnych możliwości seniora, ale również należy wybierać taką która sprawia przyjemność, a nie będzie tylko przykrym obowiązkiem.

Trening powinien obejmować ćwiczenia aerobowe, siłowe, wydolnościowe, mobilność i rozciąganie.

Każdy zna powszechne slogany, np. ruch to zdrowie”. Jest to jak najbardziej prawidłowe sformułowanie, jednak należy zwrócić uwagę, przede wszystkim, na bezpieczeństwo. Żeby nie były to przypadkowe ćwiczenia, bez konkretnego planu. Najlepiej kiedy pod czujnym okiem specjalisty uczestniczymy w zajęciach i rozwijamy szeroki wachlarz zdolności motorycznych. Na zajęciach zorganizowanych, prowadzonych przez wykształconą w tym kierunku osobę, będziemy pewni, że sobie nie szkodzimy, a działamy prozdrowotnie i odczujemy wyłącznie korzyści.

Fizjoterapeuta – Martyna Józefczyk

@istotakobiecosci

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kacper
Kacper
15/01/2021 22:23

Ćwiczę w domu, co oznacza – ćwiczenia aerobowe

ANTABA
ANTABA
15/01/2021 21:13

Czy aktywnie sprzątamy mieszkanie oznacza mycie naczyń, bo żona uważa, że tak

Proszę o uczciwą odpowiedź!

OlaBola
OlaBola
15/01/2021 21:38
Reply to  ANTABA

Wszystkim Panom polecam te wyczerpujące ćwiczenia

ANTABA
ANTABA
15/01/2021 21:41
Reply to  OlaBola

A jakie części ciała biorą w tym udział?

OlaBola
OlaBola
15/01/2021 21:57
Reply to  ANTABA

Te same, jak przy otwieraniu puszki z browarem

IVONNA
IVONNA
15/01/2021 21:50
Reply to  ANTABA

Panom dodatkowo polecam SLALOM Z ODKURZACZEM

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie

6
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x