Ekologia Za miedzą

Aktywiści nadal sprzeciwiają się przekopowi Mierzei Wiślanej

Przedstawiciele grupy Obóz dla Mierzei Wiślanej w liście proszą o pilną interwencję i wyrażenie stanowiska w sprawie planowanego przekopu i budowy kanału. Są zaniepokojeni pojawieniem się maszyn budowlanych w miejscu budowy oraz rozstawianiem płotu zasłaniającego ten teren.

 

W październiku 2019 roku Urząd Morski w Gdyni, odpowiedzialny za realizację przekopu i kanału, podpisał umowę z wykonawcą polsko-belgijskim konsorcjum NDI/Besix i przekazał jej plac budowy.

 

Proszą o ratunek

Aktywiści z Obozu dla Mierzei Wiślanej wysłali dwa listy do Virginijusa Sinkevičiusa, komisarza ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa Komisji Europejskiej. Jeden z nich został przesłany 19 listopada, a kolejny 2 grudnia – jako aktualizacja po tym, gdy z końcem listopada na teren planowanego przekopu wjechał ciężki sprzęt budowalny. W korespondencji czytamy:

„Nie zgadzamy się na łamanie prawa i niszczenie naszego dziedzictwa przyrodniczego w imię doraźnych celów politycznych. Dlatego prosimy Pana Komisarza o jak najszybsze zajęcie klarownego stanowiska w stosunku do planowanego przekopu oraz o ponowne, być może bardziej stanowcze wezwanie do zaprzestania prac”.

Korespondencja do komisarza unijnego zawiera szereg argumentów przeciwnych budowie kanału przecinającego Mierzeję Wiślaną. Wśród nich aktywiści wymieniają m.in. dokumenty i analizy potwierdzające szkodliwość inwestycji dla środowiska i nieopłacalność ekonomiczną oraz brak ostatecznej decyzji środowiskowej Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Ponadto inwestor nie wykazał nadrzędnego interesu społecznego, który warunkuje możliwość realizacji tego typu inwestycji na obszarach objętych programem ochrony Natura 2000. W liście czytamy: „Ratunek tego niezwykłego miejsca to nie tylko ochrona polskiej przyrody, ale światowej, ponieważ to właśnie na Mierzei Wiślanej, w miejscu planowanego przekopu, dotychczas miały swój przystanek migrujące europejskie ptaki”.

Czyt. więcej: pełna treść korespondencji dostępna jest na stronie Obóz dla Mierzei Wiślanej.

 

Port w Elblągu nie działa

Na początku tygodnia media informowały o tym, że port w Elblągu jest nieczynny ze względu na niski poziom wody na rzece Elbląg oraz Zalewie Wiślanym. Związane jest to z niekorzystnymi warunkami pogodowymi, czyli silnym południowym wiatrem, który „wywiał” wodę.

Poziom wody obniżył się około metr, przez co do portu nie mogą wpływać większe jednostki. W tej chwili zaplanowane dostawy, ale tylko te na jednostkach o małym zanurzeniu, muszą korzystać z innej drogi – przez Kanał Jagielloński i rzekę Nogat. Większe statki muszą poczekać na ustabilizowanie się stanu wody.

Obecna sytuacja w porcie w Elblągu to kolejny argument, który, zdaniem aktywistów, świadczy przeciwko budowie kanału przez Mierzeję Wiślaną.

Szymon Bzoma o przekopie Mierzei Wiślanej

Zwolennicy planowanego przekopu próbują przekonać opinię publiczną, że przciwko inwestycji protestują jedynie osoby którym brak wiedzy i zaplecza naukowego. Dlatego, przygotowaliśmy serię krótkich filmów w których oddajemy głos naukowcom- ornitologom, ichtiologom, specjalostom od krajobrazu i planowania przestrzennego, oceanologom. Część z nich brała udział w przygotowaniu prognoz oddziaływania na środowisko planowanego przekopu lub przez wiele lat prowadziła badania naukowe na terenie Zalewu Wiślanego i Mierzei Wiślanej. Oto pierwszy film w którym dr inż Szymon Bzoma, ornitolog i ichtiolog, w przeszłości pracownik Uniwersytetu Gdańskiego i Morskiego Instytutu Rybackiego w Gdyni a obecnie lider projektów z zakresu zarządzania ochroną przyrody i sposobów minimalizowania negatywnego wpływu inwestycji na przyrodę, mówi dlaczego planowany przekop to zły pomysł i działanie szkodliwe z punktu widzenia przyrodniczego.

Publiée par Obóz dla Mierzei Wiślanej sur Jeudi 14 novembre 2019

Wrong shortcode initialized

Powiązane tematycznie

Dodaj komentarz

avatar
400
  Subscribe  
Powiadom o

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie