Informacja prasowa Z kraju

Akt oskarżenia przeciwko Prezydentowi Ostrołęki

Mężczyzna jest oskarżony o popełnienie czterech przestępstw związanych z nieprawidłowościami przy organizowaniu przetargów przez miasto Ostrołęka. Śledztwo w tej sprawie prowadziło Centralne Biuro Antykorupcyjne.


Skierowaniem do sądu aktu oskarżenia zakończyło się prowadzone przez Centralne Biuro Antykorupcyjne i Prokuraturę Okręgową w Łomży śledztwo przeciwko Łukaszowi K., prezydentowi Ostrołęki. Mężczyzna jest oskarżony o popełnienie czterech przestępstw związanych z nieprawidłowościami przy organizowaniu przetargów – usłyszał zarzuty popełnienia czynów z art. 231 § 2 kk i art. 233 § 6 kk.

Jak wynika z ustaleń śledztwa Łukasz K., pełniąc funkcję Prezydenta Miasta Ostrołęka, składał fałszywe oświadczenia dotyczące braku zależności faktycznej i prawnej od jednego z potencjalnych kontrahentów występujących w procedurach o udzielenie zamówień publicznych prowadzonych w latach 2018-2019. Materiał wskazał, że oświadczenia takie Łukasz K. podpisał, choć wcześniej podpisał z ww. podmiotem umowę zlecenia.

Ustalono także, iż Prezydent Miasta Ostrołęki wiedząc, iż ów oferent, z uwagi na prawomocne skazanie za przestępstwo oszustwa, winien zostać zgodnie z art. 24 ust 1 ustawy Prawo zamówień publicznych wykluczony z udziału w postępowaniach przetargowych, zaniechał weryfikacji wskazanych okoliczności, a przez to działał na szkodę innych oferentów i w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez tego oferenta.

W ustalonych działań przedsiębiorca wygrał postępowania przetargowe realizowane przez Urząd Miasta Ostrołęki dotyczące robót budowlanych – przebudowy dróg w mieście Ostrołęka o łącznej wartości ok. 1 milion złotych.

Zarzucane oskarżonemu przestępstwa zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności. Łukasz K. w toku prowadzonego śledztwa nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów i odmówił złożenia wyjaśnień.

Źródło:

Prokuratura Okręgowa w Łomży

Centralne Biuro Antykorupcyjne

 

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x