Kultura

86. Urodziny Dworca Morskiego

Spektakl, film, warsztaty, bezpłatne zwiedzanie to tylko część atrakcji jakie Muzeum Emigracji przygotowało z okazji urodzin Dworca Morskiego, które obchodzić będzie w weekend 7 i 8 grudnia.

Jest rok 1933. Naziści decydują o ostatecznym zamknięciu szkoły projektowania w Berlinie, przeniesionej kilka miesięcy wcześniej z Dessau. To oficjalny koniec historii Bauhausu. Już niedługo zapisze się w powszechnej świadomości jako kolebka nowoczesnego wzornictwa, obrastając legendą i mitem. W tym samym czasie kilkaset kilometrów na wschód rozwija się historia młodego, polskiego miasta portowego, które właśnie staje się centrum obsługi pasażerskiej i handlu. W podniosłej atmosferze 8 grudnia zostaje oddany do użytku modernistyczny budynek Dworca Morskiego, ulokowany przy nabrzeżu Francuskim. Przez najbliższe kilkadziesiąt lat będzie to ostatni punkt widziany przez tysiące Polaków emigrujących na pokładach polskich transatlantyków, a jednocześnie pierwszy ukazujący się na horyzoncie powracających do ojczyzny.

Co jeszcze mieści się w katalogu wspólnych skojarzeń Bauhausu i Gdyni? Architektura i formalna innowacyjność. Ale zarówno dzieje Bauhausu, jak i Dworca Morskiego nie ograniczają się tylko do świata materialnego. To opowieści o ludziach, emocjach i zdarzeniach. O próbie nadania historii nowego biegu. Tego wszystkiego dowiecie się już 7 i 8 grudnia. To właśnie wtedy Muzeum Emigracji zaprasza na 86. Urodziny Dworca Morskiego na Polską 1.

– 86. urodziny Dworca Morskiego to przede wszystkim inspiracja Bauhausem. W tym roku obchodzimy stulecie tej wyjątkowej szkoły wzornictwa, architektury w Europie i nie tylko. My również szukamy inspiracji w tym nurcie i zapraszamy na spektakl performatywno-taneczny, który odbędzie się 7 grudnia o godz.19.00 w holu Dworca Morskiego. Dzień póżniej, 8 grudnia odbędą się warsztaty dla dzieci, a także niecodzienne wydarzenia, gdyż będzie można wziąć udział w bezpłatnych spacerach po Dworcu Morskim, budynku w którym mieści się obecnie Muzeum Emigracji. W programie także oprowadzanie po wystawie stałej oraz pokaz filmu o Bauhausie – mówi Przemysław Czaja, rzecznik prasowy Muzeum Emigracji w Gdyni.

PROGRAM:

  • 7 grudnia (sobota),

godz. 19.00 | Hol Dworca Morskiego
Premiera spektaklu performatywno-tanecznego „7 LEKCJI GEOMETRII”
Bilety w cenie 15 zł można nabyć stacjonarnie w kasie muzeum. Sprzedaż online zostanie uruchomiona 20 listopada. Ze względu na przygotowania obchodów 86. Urodzin Dworca Morskiego, 7 grudnia muzeum nie będzie czynne dla zwiedzających.

  • 8 grudnia (niedziela),

godz.10.30-12.00 | Magazyn Tranzytowy
Rodzinne warsztaty architektoniczne dla dzieci w wieku 5-9 lat (prowadzenie Marta Fass, Kolektyw Twórczy MyWy).
Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: warsztaty@muzeumemigracji.pl.

godz.11.00-12.00
Spacer z Wolontariuszem po wystawie stałej.
Wstęp wolny, zbiórka przy kasie muzeum.

godz.12.00-12.45
Oprowadzanie architektoniczne po budynku Dworca Morskiego.
Wstęp wolny, zbiórka przy kasie muzeum.

godz.13.00-14.35 | Sala Kinowa
Pokaz filmu „Duch Bauhausu” (reż. Niels Bolbrinker i Thomas Tielsch, 2018).
Liczba miejsc ograniczona, wstęp na podstawie bezpłatnych wejściówek, dostępnych w kasie muzeum w dniu pokazu.

godz.15.00-15.45
Oprowadzanie architektoniczne po budynku Dworca Morskiego.
Wstęp wolny, zbiórka przy kasie muzeum.

godz.16.00-17.00
Spacer z wolontariuszem po wystawie stałej.
Wstęp wolny, zbiórka przy kasie muzeum.

Z okazji 86. Urodzin Dworca Morskiego wstęp na wystawę stałą 8 grudnia będzie bezpłatny (darmowe wejściówki dostępne w kasie muzeum).

„7 lekcji geometrii” – spektakl performatywno-taneczny

Bauhaus to nie tylko architektura i wzornictwo. W sztukach performatywnych to synonim eksperymentów scenicznych. Interakcje takie jak badanie relacji między formą a ciałem w kontekście otoczenia były obszarem zainteresowań Oskara Schlemmera, jednego z Mistrzów Bauhausu, prowadzącego warsztat sceniczny i liczne pracownie rzeźbiarskie. Twórca słynnego „Baletu triadycznego”, prezentując swoje dzieło w 1922 roku, zrewolucjonizował myślenie o ciele aktora/tancerza w przestrzeni. Swoją koncepcję opierał na tworzeniu choreografii dla komunikujących się ze sobą elementów: kostium – muzyka – ruch, przestrzeń – forma – barwa oraz wysokość – szerokość – głębokość. Twórczość Schlemmera stała się główną inspiracją do stworzenia spektaklu na 86. Urodziny Dworca Morskiego.

„7 lekcji geometrii” to spektakl o relacjach między formami geometrycznymi, będącymi istotą przestrzeni scenicznej, a możliwościami poruszającego się w niej ciała. To nie tylko choreografia i ruch sceniczny. To interdyscyplinarna podróż przez różne rozwiązania przestrzenno-kompozycyjne wzbogacone o animacje autorstwa Łukasza Borosa oraz muzykę, skomponowaną i wykonaną na analogowych syntezatorach i automatach perkusyjnych przez Maćka Polaka. Istotą spektaklu są również scenografia, kostiumy oraz rekwizyty, zaprojektowane przez rzeźbiarkę Aleksandrę Józefów i wprawione w ruch przez trójmiejskie tancerki: Magdalenę LaudańskąJoannę NadrowskąBarbarę PędzichGrażynę Słaboń i tancerza Kacpra Matuszewskiego. Wykreowany świat i nastrój dopełnią światła, wyreżyserowane przez Bartosza Cybowskiego.

„7 lekcji geometrii” to synteza wielu sztuk i technologii, przybliżająca ducha eksperymentalnej sceny Bauhausu.

Koncepcja: Muzeum Emigracji w Gdyni
Współpraca koncepcyjna / choreografia / wykonanie: Joanna Nadrowska
Współpraca choreograficzna / wykonanie: Magdalena Laudańska, Kacper Matuszewski, Barbara Pędzich, Grażyna Słaboń
Kostiumy / scenografia: Aleksandra Józefów
Mapping / animacje: Łukasz Boros
Muzyka: Maciek Polak
Światła: Bartosz Cybowski
Czas trwania: ok. 50 min

materiał prasowy Muzeum Emigracji

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie