fot. Pradzieje Pomorza
Historia Za miedzą

Dokumentalny serial o Rumi

Pierwszy odcinek dokumentalnego miniserialu, mającego na celu popularyzację historii miasta, jest już dostępny na platformie YouTube. Produkcja realizowana jest w ramach Budżetu Obywatelskiego 2019.

Serię 24 odcinków przygotowuje Darek Rybacki, mieszkaniec Rumi będący pasjonatem historii.

Projekt realizowany jest przede wszystkim z myślą o młodzieży szkolnej oraz osobach interesujących się historią. Nowoczesny format oraz zwięzłość przekazu powodują, że materiał jest podany w przystępnej popularnonaukowej formie. Wszystkie 24 odcinki, po 2 miesięcznie, będą publikowane na ogólnodostępnej platformie YouTube. Serial będzie również dostępny na cyfrowych nośnikach, które otrzymają m.in. miejskie jednostki oraz szkoły.

– 

Nauczyciele mogą wykorzystywać ten materiał jako atrakcyjną formę przedstawienia uczniom lokalnej historii, np. podczas zajęć lekcyjnych – mówi Darek Rybacki, twórca serialu. – W szerszym ujęciu celem tej serii jest budowanie lokalnej tożsamości oraz ukazanie wartości historycznej miasta, co może przełożyć się na zainteresowanie nie tylko jego dziejami, ale i aktualną sytuacją

 – przekonuje.

Warto podkreślić, że do tej pory Rumia praktycznie nie posiadała popularnonaukowych opracowań – materiały dostępne w placówkach kulturalnych mają zazwyczaj charakter ściśle naukowy, przeznaczony wyłącznie dla doświadczonych badaczy. Przystępna forma dokumentalnego miniserialu ma ten trend odmienić.

– Mieszkańcy chcą poznawać historię miasta, na co dowodem mogą być reakcje oraz zainteresowanie dawnymi fotografiami, które co jakiś czas pojawiają się na facebookowym profilu „Miasto Rumia”. Za każdym razem zdjęcia te są szeroko komentowane i cieszą się ogromną popularnością – podkreśla Darek Rybacki.

Łączny koszt realizacji projektu to 35 tysięcy złotych.


źródło: Urząd Miasta Rumi

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie