Image default
Informacja prasowa Na zdrowie Polityka Pomoc i wsparcie Redakcja poleca Warto wiedzieć Z kraju

7 PBOT uruchamia infolinię pomocy psychologicznej oraz współracuje z MOPS

Źle znosisz pandemię? Zadzwoń! 800 100 102

W związku z wystąpieniem na terenie kraju koronawirusa, Wojska Obrony Terytorialnej uruchomiły punkt bezpłatnej, całodobowej infolinii wsparcia psychologicznego. Współpracują również ściśle z ośrodkami pomocy społecznej.

Od 18 marca działa całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla osób samotnych, starszych, źle znoszących izolację, czy odczuwających stan wzmożonego zagrożenia związanego z pandemią koronawirusa.

Pod bezpłatnym numerem telefonu 800 100 102 wszystkie osoby, które potrzebują wsparcia psychologicznego, będą mogły uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów. Tego rodzaju pomoc będzie również dostępna w formie wideoczatu przez komunikator Skype pod nazwą „Wsparcie Psychologiczne WOT”.

Utworzenie infolinii to wniosek z doświadczeń innych państw dotkniętych pandemią koronawirusa oraz odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie społeczne w tym zakresie. Działająca od kilku dni infolinia wpisuje się w misję Wojsk Obrony Terytorialnej, jaką jest troska o bezpieczeństwo społeczności lokalnych.

WOT od wystąpienia pierwszych przypadków choroby COVID-19 aktywnie włączyły się w działania ograniczające rozprzestrzenianie się koronawirusa – formacja prowadzi w tym względzie działania edukacyjne zarówno pod kątem własnego personelu, jak uświadamiania społeczeństwa.

Teraz rusza ze wsparciem psychologicznym dla osób znajdujących się w kryzysie związanym z kwarantanną lub leczeniem – infolinię obsługują profesjonalni psychologowie – żołnierze OT oraz pracownicy wojska.

7 Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio prowadzi ponadto ścisłą współpracę z ośrodkami pomocy społecznej, które na co dzień koordynują pomoc osobom potrzebującym.

Siły WOT zaangażowane są m.in. w dystrybucję żywności osobom przebywającym w izolacji na terenie wszystkich 16 województw. Podczas przekazywania paczek pomocowych terytorialsi zachowują wszystkie niezbędne środki bezpieczeństwa.

W każdej brygadzie WOT działają koordynatorzy ds. wsparcia dystrybucji w Stałych Rejonach Odpowiedzialności (SRO), którzy nawiązali współpracę z lokalnymi ośrodkami pomocy społecznej.

W akcję włączyły się także diecezjalne oddziały Caritas. Pomoc taka prowadzona jest na terenie całego województwa pomorskiego przez żołnierzy 7 PBOT służących na co dzień w 71 blp w Malborku oraz 73 blp w Słupsku.

Maciej Szalbierz
7 PBOT

 

Powiązane tematycznie

Kaszubskie losy cz. II

Józef Franciszek Wójcik

Testy na koronawirusa. Co sprawia, że nie można wykonywać ich więcej?

dr. Zdrówko

Pogoria wraca do domu

Redakcja Morska

Dodaj komentarz

avatar
400
  Subscribe  
Powiadom o

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie