Image default
Na zdrowie Redakcja poleca

5 porcji warzyw i owoców dziennie pomaga zwalczyć raka

Analiza czterech różnych systemów żywieniowych pokazała, że dobrze zbilansowana dieta w połączeniu z aktywnością fizyczną może wyraźnie obniżyć ryzyko raka, w tym nowotworów piersi i prostaty. Ważne jest również unikanie alkoholu.

Naukowcy z francuskiego Narodowego Instytutu Zdrowia i Badań Medycznych postanowili sprawdzić wpływ różnych, mających wspierać zdrowie rekomendacji żywieniowych na ryzyko zapadalności na nowotwory.

– World Cancer Research Fund/American Institute for Cancer Research (WCRF/AICR) ocenia, że w rozwiniętych krajach, około 35 proc. nowotworów piersi i 45 proc. nowotworów jelita grubego można by uniknąć dzięki lepszemu przestrzeganiu zaleceń żywieniowych.

Ważne jest więc badanie roli diety w zapobieganiu nowotworom – podkreśla Bernard Srour, jeden z autorów pracy, opublikowanej na łamach pisma „Cancer Research”.

Projekt sprawdzał działanie czterech różnych systemów dietetycznych. Jeden z nich to Alternate Healthy Eating Index opracowany w celu ochrony przed chronicznymi schorzeniami, takimi jak choroby układu krążenia, cukrzyca czy właśnie nowotwory.

Drugi to stworzony w ramach francuskiej Narodowej Polityki Żywieniowej, French National Nutrition and Health Program, który obejmuje zalecenia zdrowego odżywiania skierowane do ogólnej francuskiej populacji.

MEDI-LITE mierzy tymczasem zgodność żywienia z tzw. dietą śródziemnomorską.

Natomiast zestaw zaleceń WCRF/AICR powstał specjalnie z myślą o zapobieganiu nowotworom. Rekomendowana jest w nim m.in. zbilansowana dieta zawierająca różnorodne warzywa, zboża, owoce czy rośliny strączkowe, a także karmienie piersią.

Towarzyszyć temu ma m.in. ograniczenie spożycia cukru i wysokoenergetycznych pokarmów, sodu, czerwonego i przetworzonego mięsa oraz alkoholu. Zalecana jest też aktywność fizyczna oraz utrzymywanie prawidłowej masy ciała.

Naukowcy przeanalizowali dane na temat odżywiania ponad 40 tys. osób w wieku od 40 lat wzwyż uczestniczących w projekcie NutriNet-Santé sprawdzającym relacje między stanem zdrowia a żywieniem u obywateli Francji.

Wszyscy uczestnicy byli zdrowi przed rozpoczęciem programu.

Między majem 2009 a styczniem 2017 roku, w badanej grupie wykryto 1489 przypadków raka, w tym 488 nowotworów piersi, 222 prostaty i 118 jelita grubego.

Analiza statystyczna pokazała, że odżywianie według każdego ze sprawdzonych zestawów zaleceń (wspomnianych powyżej) wiązało się ze spadkiem ryzyka rozwoju nowotworów, jednak najskuteczniejszy w tym względzie okazał się system WCRF/AICR (opracowany specjalnie z myślą o ochronie przed rakiem).

Każdy dodatkowy punkt w skali systemu WCRF/AICR wiązał się z obniżeniem ogólnego ryzyka rozwoju raka o 12 proc., nowotworu piersi o 14 proc. i o 12 proc. – prostaty.

Ze względu na najsilniejszy wpływ tego zestawu rekomendacji, badacze przyjrzeli się mu bliżej.

Okazało się, że szczególnie korzystnie, przeciwnowotworowo działa połączenie różnych zaleceń.

Na przykład obecne w owocach i warzywach przeciwutleniacze mogą chronić przed uszkodzeniami DNA spowodowanymi stresem oksydacyjnym wynikającym ze spożycia czerwonego i przetworzonego mięsa.

Według autorów nowej pracy, uzyskane wyniki m.in. wspierają wcześniejsze badania, że z alkoholu najlepiej zrezygnować.

– W ostatnim raporcie, WCRF stwierdziło, że obecnie dostępne są mocne dowody na to, że konsumpcja alkoholu zwiększa ryzyko raka jamy ustnej, gardła, przełyku, wątroby, jelita grubego i pojawiającego się po menopauzie raka piersi – zwraca uwagę współautorka pracy dr Mathilde Touvier.

Marek Matacz (PAP)

 

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie