GERMANICA STENA LINE w Kilonia fot. Marek GRZYBOWSKI
GERMANICA STENA LINE w Kilonia fot. Marek GRZYBOWSKI
Morskie sprawy Redakcja poleca Ze Świata

5 lat na metanolu. Innowacje z Remontowej. Stena przeciera szlak na Bałtyku

Prom Stena Germanika już 5 lat pływa z silnikami zasilanymi metanolem. To pierwszy prom na świecie z tego typu zasilaniem i pierwsza tego typu przebudowa, którą wykonali gdańscy stoczniowcy z Remontowej.

Jubileusz wykonania tego projektu obchodzili niedawno jego inicjatorzy: Wärtsilä, Stena Line oraz Methanex Corporation, które projekt sfinansowały i zrealizowały z udziałem stoczni Remontowa. Całkowity koszt projektu opiewał na 22,5 mln euro, z czego połowę wydatków sfinansowano z dotacji przeznaczonej na rozwój transeuropejskich sieci transportowych Unii Europejskiej (TEN-T). Dofinansowanie było możliwe, bo prom pływa pod banderą Szwecji.

MF Stena Germanica to prom RoPax (towarowo-pasażerski). Zbudowany został 20 lat temu w stoczni Astillero de Puerto Rea jako projekt C-81. Pod nazwą Stena Hollandica w 2001 r. został skierowany do przewozu pasażerów i ładunków na trasę Holland-Harwich. Zanim trafił do Remontowej na gruntowną przebudowę siłowni, prom był modernizowany w 2007 i 2010 r. W 2010 r. prom otrzymał obecną nazwę i od sierpnia zaczął obsługiwać połączenie Göteborg-Kilonia.

STENA GERMANICA w Stoczni REMONTOWA fot. Marek Grzybwski
STENA GERMANICA w Stoczni REMONTOWA fot. Marek Grzybwski

Zmiana zasilania napędu promu polegała na takim dostosowaniu silników, by jako podstawowe paliwo zużywały one metanol. Jako paliwo zapasowe użyty może być MGO (marine gas fuel). Wprowadzenie zasilania metanolem sprawiło, że jednostka zmniejszyła emisję tlenków siarki (SOx) o 99%, tlenków azotu (Nox) o 60%, a cząstek stałych o 95%. O 25% zmalała zawartość dwutlenku węgla w spalinach. RoPax napędzany jest czterema silnikami Wärtsilä-Sulzer 8ZAL40S, które pozwalają mu na pływanie z prędkością 25,1 węzłów.

Projekt był wspólnym przedsięwzięciem armatora Stena Line, producenta silników Wärtsilä, Zarządów Portów Goeteborg i Kilonii oraz Methanex Corporation. W ramach projektu (TEN-T Priority Project 21) zbudowano również odpowiednią infrastrukturę portową umożliwiającą magazynowanie i bunkrowanie metanolu w obu portach. Inicjatywa ta podjęta została gdy przed 10 laty na Bałtyku i Morzu Północnym zaczęła obowiązywać tzw. „dyrektywa siarkowa” zobowiązująca armatorów do zmniejszenia emisji tlenków siarki w spalinach do środowiska w wyznaczonej strefie SECA (Sulphur Emission Control Area). Konwersję siłowni jednostki powierzono stoczniowcom z Remontowej.

Kilonia-Goeteborg. W czasie składania projektu MF Stena Germanica należał do największych promów obsługujących serwisy w tym regionie i jednym z największych promów samochodowo-pasażerskich na świecie. Przy długości 240 m i szerokości 29 m, ma linię ładunkową ponad 3 907 m. Może pomieścić 300 samochodów ciężarowych z naczepami. 1300 pasażerów ma do dyspozycji 24 różne rodzaje kabin i apartament Panorama Jacuzzi. Na promie są dwie restauracje, a także kilka barów na 180 miejsc. Jest więc gdzie spędzić czas, w czasie 15 godzin przejścia promu morzem. Między Kilonią a Goeteborgiem i z powrotem prom płynie nocą, więc można korzystać do rana z barów i dyskotek. W tej chwili armator optymistycznie planuje pierwsze bukowanie dla pasażerów na 16 kwietnia.

MAPA PROJEKTU EU FINANSUJACEGO NAPED NA METANOL
MAPA PROJEKTU EU FINANSUJACEGO NAPED NA METANOL

5 lat w serwisie. – Wprowadzenie pierwszego na świecie statku zasilanego metanolem jest wielkim krokiem na naszej drodze rozwijania zrównoważonej żeglugi i uzyskania pozycji lidera na rynku – mówił między innymi Carl-Johan Hagman, dyrektor ds. żeglugi i promów w Stena AB. Rozpoczynając projekt Stena Line planowało przebudowę silników większej ilości jednostek. Zakładano, że 25 siłowni z około 35 jednostek eksploatowanych przez armatora uzyska napęd metanolem – informował Ship Technology. Gdyby projekt wyszedł Remontowa miała by pracę na kilka lat.

– Modernizacja Stena Germanica jest kolejnym przykładem wiodącej pozycji Wärtsilä we wprowadzaniu na rynek innowacyjnych systemów, które zwiększają wydajność i wspierają zrównoważony rozwój środowiska – mówił Toni Stojcevski, dyrektor generalny ds. Sprzedaży i Rozwoju Wärtsilä Marine podkreślając, że zastosowanie metanolu jako paliwa morskiego prawdopodobnie wzrośnie w przyszłości.

KILONIA STENA GERMANICA fot. MAREK GRZYBOWSKI
KILONIA STENA GERMANICA fot. MAREK GRZYBOWSKI

Stuart McCall, dyrektor ds. rozwoju biznesu Methanex Corporation podkreślając rolę swojej firmy w projekcie zaznaczył:

Naszym celem zawsze było zajmowanie pozycji lidera poprzez wprowadzanie innowacji w żegludze handlowej. Dzięki takim projektom metanol okazał się bezpiecznym, niezawodnym i opłacalnym paliwem morskim. Wciąż opracowujemy innowacyjne rozwiązania technologiczne, które optymalizują wydajność tego paliwa, ponieważ rynek statków napędzanych metanolem będzie się rozwijał.

 Aktualnie metanol jest dostępny w 97 portach, w tym w 88 ze 100 największych portów świata – wynika z badań Methanol Institute.

Statki z napędem zasilanym metanolem powoli wchodzą na rynek. Metanol jako paliwo jest sprawdzoną technologią – powiedział Paul Hexter, prezes Waterfront Shipping, w czasie odbierania zbiornikowca Mari Couva (49 tys. dwt) do transportu metanolu od stoczni Hyundai Mipo Dockyard. Matanol jest czysty, opłacalny i łatwo dostępny – podkreślił Paul Hexter. Jest to już 11 statek z silnikami na metanol, które eksploatuje Waterfront Shipping, wiodący operator tego typu jednostek na rynku światowym. Na Bałtyku szlak przeciera Stena. Niedawno, jej spółka Stena Bulk ogłosiła, że wraz z Proman Shipping zamierza zbudować dwa statki z silnikami zasilanymi metanolem. Do eksploatacji mają wejść w 2022 r

.

W tegorocznym raporcie Merchant Research and Consulting szacuje, że globalny rynek metanolu osiągnie w 2020 r. wartość 36,85 mld. dol. W 2026 r. jego wartość wzrośnie do 49,17 mld dol. Naukowcy Methanol Institute szacują, że łączna zdolność produkcyjna około 90 fabryk metanolu wynosi prawie 110 milionów t. Wärtsilä, Stena i Remontowa przetarły już szlak na rynku innowacyjnych rozwiązań w projektowaniu i wykonaniu statków zasilanych metanolem. Są perspektywy, że tak jak promy z systemem LNG (zasilanie ciekłym gazem), również statki napędzane metanolem staną się polską specjalnością.

Tekst i zdjęcia: Marek Grzybowski

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x