Na zdrowie Redakcja poleca Z kraju

Prawo.pl: do przyszłego roku aż 44 proc. pielęgniarek w Polsce nabędzie uprawnienia emerytalne

truthseeker08/pixabay
truthseeker08/pixabay

Pixay/truthseeker08/

Do końca 2020 roku uprawnienia emerytalne będzie miało ogółem 44 proc. pracujących obecnie pielęgniarek, czyli prawie 103 tys. osób – podaje prawo.pl, powołując się na dane Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych.

Z danych Naczelnej Izby Lekarskiej z końca maja tego roku wynika natomiast, że na 137 tys. lekarzy w Polsce, aktywnych zawodowo jest 4,4 tys. lekarzy w wieku od 66 do 70 lat oraz 6,5 tysiąca lekarzy powyżej 71 roku życia.

Z kolei na blisko 80 tysięcy pracujących kobiet lekarek, ponad 14,5 tysiąca jest wieku od 61 do 70 lat (czyli osiągnęły już wiek emerytalny, ale nadal pracują), a prawie 8,8 tysiąca skończyło 71 lat.

Ranking OECD podaje, że w Polsce jest 2,4 lekarzy na 100 tys. mieszkańców, co daje nam ostatnie miejsce w Europie.

Dla porównania Portugalia ma ich 4,8, Austria – 5,1, a Szwecja – 4,3. W 2015 r. wskaźnik pielęgniarek zatrudnionych na tysiąc mieszkańców w Polsce wynosił 5,2, natomiast średni taki wskaźnik w krajach OECD w 2015 r. wyniósł 9,0.

Raport Manpower Life Science (przygotowany dla Polskiej Federacji Szpitali) pokazał, że już 72 proc. szpitali zgłosiło, że brakuje im pielęgniarek wszystkich specjalizacji, a 68 proc. – że potrzebują lekarzy.

Pełen tekst artykułu: https://www.prawo.pl/zdrowie/gdy-emeryci-przestana-pracowac-nie-bedzie-mial-kto-nas-leczyc,433372.html

Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP

Powiązane tematycznie

Pomorscy terytorialsi zakończyli szkolenie w ramach programu „Ferie z WOT” i złożyli przysięgę

Redakcja

Oświadczenie Polskiej Lewicy o uchwale SN

Homo Politicus

LEWICA: Wniosek o wotum nieufności wobec Mariusza Kamińskiego

Homo Politicus

Dodaj komentarz

avatar
400
  Subscribe  
Powiadom o

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie