sekretarka fot. pixabay / Claudio Scott
sekretarka fot. pixabay / Claudio Scott
Ciekawostki Na zdrowie Redakcja poleca Warto wiedzieć

Te 3 nawyki podczas codziennego funkcjonowania pomogą Ci poczuć się lepiej!

Jak sobie pomóc w obecnej sytuacji, kiedy dużo siedzimy w domu? Oto 3 nawyki, które możesz wyrobić podczas codziennego funkcjonowania, aby poczuć się lepiej!

W ciągu ostatnich 20 lat, siedzący tryb życia stał się jednym z głównych zagrożeń naszego zdrowia. Nasze ciało zostało skonstruowane tak, aby się ruszać. Jest to klucz do prawidłowego funkcjonowania.

To ruch utrzymuje nas przy zdrowiu, a nasze ciało jest do niego stworzone.

Gdy wynalezione zostało pierwsze krzesło, służyło tylko do odpoczynku po ciężkiej pracy, jednak teraz stało się ono naszą codziennością. W obecnej sytuacji ograniczeniu uległy aktywności takie jak spacery, swobodne zakupy, wyjście z dziećmi na plac zabaw, chodzenie na siłownię oraz spotykanie się z rodziną czy znajomymi.

Wielu z nas, zostało niejako skazanych, na pracowanie w domu przy biurku. Jednak to od nas zależy, jak siedzimy, jak oddychamy i jak aktywni będziemy przez resztę dnia. Możemy prostymi sposobami sobie pomóc i zniwelować niekorzyści płynące z obecnego trybu życia.

Poniżej przedstawiam 3 proste do wdrożenia nawyki, które pozwolą nam na lepsze samopoczucie, w pewnym stopniu pomogą naszemu ciału poradzić sobie z zagrożeniami długotrwałego siedzenia oraz wyrobimy w sobie nawyki, które będą tylko procentować przez resztę naszego życia!

PUNKT 1 – ODDECH

To w jaki sposób oddychamy, czy płytko, czy głęboko używając przepony, ma znaczenie dla naszego układu nerwowego. Płytki oddech interpretowany jest przez ciało jako warunki stresowe oraz sytuację zagrożenia. Włącza się wtedy układ współczulny, który krzyczy WALCZ LUB UCIEKAJ! Płytki oddech mamy podczas wysiłku fizycznego, ale również podczas długiego przebywania w pozycji siedzącej! Jeżeli reakcja taka następuje podczas wysiłku fizycznego jest to dla nas korzystne, jednak gdy długo siedzimy, nasz organizm narażony jest na długotrwały stres, który odbijać się może na kondycji naszego ciała, trudnościach w zasypianiu czy samopoczuciu.

Pierwszym krokiem do wyzbycia się nawyku płytkiego oddychania jest odpowiednie ustawienie kręgosłupa. Gdy ustawimy neutralnie kręgosłup, oddychanie przeponą będzie łatwiejsze i wydajniejsze! A o to nam chodzi! W pozycji siedzącej ten rodzaj oddychania jest utrudniony. Dlatego wstawajmy i ruszajmy się jak najczęściej!

Teraz zapewne nasuwa się pytanie: dlaczego powinniśmy oddychać akurat przeponą? Bo to właśnie dzięki niej aktywowany jest układ przywspółczulny, czyli już nie warunki stresowe, a rozluźnienie, wyciszenie oraz odstresowanie. Tłumaczymy w ten sposób swojemu ciału, że nic złego się nie dzieje i nie ma sytuacji zagrażającej życiu.

Wdech powinniśmy brać przez nos i kierować powietrze w stronę brzucha i na boki. Warto ćwiczyć przeponowe oddychanie, ponieważ pomoże ono nam się wyciszyć oraz poradzić w sytuacji stresowej. Ćwiczyć można w każdej pozycji, dowolną ilość razy w ciągu dnia wykonując codziennie czynności! Wyjdzie to nam tylko na dobre!

PUNKT 2 – PRAWIDŁOWA POZYCJA SIEDZĄCA

Jeżeli jesteśmy zmuszeni do długotrwałego przebywania w pozycji siedzącej, zadbajmy o prawidłową pozycję. Gdy mamy do wyboru siedzenie na kanapie a siedzenie na podłodze – wybierzmy podłogę.

Gdy pracujemy, pamiętajmy, aby na każde 30 minut siedzenia przy biurku przypadały 2 minuty wstania i rozruszania się. Siedźmy na guzach kulszowych, nie na kości krzyżowej! Zadbajmy o naturalne krzywizny kręgosłupa.

W miarę możliwości postarajmy się patrzeć do przodu np. na komputer i nie zaokrąglajmy barków. Gdy skręcamy barki do przodu, nasza klatka piersiowa się zamyka i oprócz dolegliwości bólowych ze strony przykurczonych mięśni, utrudniony zostaje prawidłowy oddech.

Gdy zwrócimy uwagę na powyższe aspekty zmniejszymy niekorzyści płynące z siedzącej pracy. Jednak pamiętajmy, że nawet odpowiednia pozycja nie zmienia faktu, że nadal siedzimy. Wstawajmy i dbajmy o aktywność fizyczną!

PUNKT 3 – MIĘŚNIE DNA MIEDNICY

Długotrwała pozycja siedząca ma negatywny wpływ również na mięśnie dna miednicy. Ich osłabienie przyczyniać się może m.in. do bólów kręgosłupa, nietrzymania moczu oraz wypadania narządów miednicy mniejszej.

Dlatego tak ważnym jest zadbanie o nie, szczególnie teraz, gdy zmianie uległ nasz tryb życia.

Aby łatwo wyrobić w sobie nawyk ich ćwiczenia, można aktywować je rano i wieczorem leżąc w łóżku oraz w trakcie codziennych czynności, np. podczas robienia obiadu, zmywania czy spaceru. Dzięki temu trening mięśni dna miednicy będzie zrealizowany a my nie będziemy musieli poświęcać mu dodatkowej dużej ilości swojego czasu.

Skurcz mięśni dna miednicy wykonujemy w trakcie wydechu, trzymamy napięcie, np. 3 sekundy i na wdechu całkowicie rozluźniamy. Jeżeli raz na godzinę wykonamy takich powtórzeń tylko 10, to w skali dnia będzie ich ponad 100, a to już jest bardzo dobry wynik.

Bardzo ważnym jest ich całkowite rozluźnienie, żeby nie doprowadzić do nadmiernie napiętych mięśni dna miednicy.

Zwróćmy uwagę też, aby podczas skurczu nie napinać mięśni pośladków, ud ani brzucha oraz podczas napięcia nie wstrzymywać oddechu, oddychamy cały czas spokojnie i miarowo.

Zadbane i wydolne dno miednicy to satysfakcjonujące życie seksualne, złagodzenie dolegliwości bólowych kręgosłupa, prostsze osiągnięcie ładnego i funkcjonalnego brzucha oraz profilaktyka nietrzymania moczu oraz wypadania narządów miednicy mniejszej.

Podsumowując, zadbajmy o odpowiednie ułożenie naszego ciała podczas siedzenia, praktykujmy prawidłowy, przeponowy oddech, ćwiczmy mięśnie dna miednicy oraz jak najwięcej się ruszajmy!

Martyna Józefczyk – @istota_kobiecosci

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Marcepisia
Marcepisia
22/04/2020 17:00

A ja tam wolę pobiegać niż te zaklinania dla leniwych bab

Kasiuta
Kasiuta
22/04/2020 21:28

nie bardzo mi to wychodzi, ciągle ten stress. Jest na to jakiś sposób?

OlaBola
OlaBola
22/04/2020 21:01

Już zaczęłam się stosować. Dzięki

Wojko
Wojko
22/04/2020 20:51

Czy to tylko dla kobiet, a może by tak coś dla mężczyzn.

Martyna
Martyna
22/04/2020 21:36
Reply to  Wojko

Szanowny Panie,
Artykuł nie jest skierowany tylko do kobiet. Prawidłowa pozycja siedząca, odpowiedni oddech, jak i ćwiczenia mięśni dna miednicy ważne są zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn!
Serdecznie pozdrawiam, Martyna Józefczyk

Mira
Mira
22/04/2020 13:18

Świetny artykuł, rady przydatne dla wszystkich nie tylko pracujących zdalnie! Czekam na więcej

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie

6
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x