Szymon Perlicki I nagroda E(x)plory 2020
Szymon Perlicki I nagroda E(x)plory 2020
Ciekawostki Nauka Redakcja poleca

14-latek z Wrocławia stworzył algorytm do szyfrowania

Szymon Perlicki, uczeń Szkoły Podstawowej nr 28 im. Generała Leopolda Okulickiego we Wrocławiu zdobył pierwsze miejsce w Krajowym Finale Konkursu Naukowego E(x)plory 2020. 14-latek jest autorem symetrycznego algorytmu szyfrowania dowolnych informacji z użyciem własności hipersfery i przestrzeni wielowymiarowych. Otrzymał stypendium naukowe w wysokości 10 tysięcy złotych i przepustkę na jeden z najbardziej prestiżowych konkursów dla młodych naukowców na świecie – Regeneron ISEF 2021. Wydarzenie było częścią święta nauki i innowacji Gdynia E(x)plory Week, które po raz pierwszy można było w całości śledzić w Internecie.

Konkurs Naukowy E(x)plory jest największym w Polsce wydarzeniem, które pozwala młodym naukowcom w wieku 13-20 lat tworzyć i rozwijać innowacyjne projekty, poszerzać swoją wiedzę i wymieniać się doświadczeniami z innymi młodymi naukowcami, także za granicą. W tym roku do konkursu zgłoszono 216 projektów, ponad 140 zostało zakwalifikowanych do regionalnych etapów konkursu, które odbyły się w Podzamczu, Łodzi, Wrocławiu, Bydgoszczy i Olsztynie. 35 projektów zakwalifikowało się do Krajowego Finału Konkursu. Laureatów wybrało jury złożone z 17 autorytetów reprezentujących uznane instytucje naukowe i innowacyjne firmy.

W E(x)plory odkrywamy młode talenty. Stawiamy przed nimi trudne wyzwania. W tym roku świat postawił przed nami wszystkimi trudne zadanie. Gdynia E(x)plory Week online wpasowało się doskonale w nową wirtualną rzeczywistość. Młode talenty, gwiazdy nauki, innowatorzy w edukacji, to oni stworzyli z nami Gdynia E(x)plory Week 2020.” – mówi Joanna Gogolińska, dyrektorka Fundacji Zaawansowanych Technologii.

Główną nagrodę w Konkursie zdobył Szymon Perlicki, uczeń Szkoły Podstawowej nr 28 im. Generała Leopolda Okulickiego we Wrocławiu. Jest on autorem symetrycznego algorytmu szyfrowania dowolnych informacji z użyciem własności hipersfery i przestrzeni wielowymiarowych. Innowacyjność projektu 14-latka opiera się na możliwości przedstawienia każdej informacji jako punktu w przestrzeni n-wymiarowej. Nagrodą dla zwycięzcy jest stypendium naukowe w wysokości 10.000 złotych oraz udział w jednym z najbardziej prestiżowych konkursów dla młodych naukowców na świecie – Regeneron International Science and Engineering Fair w USA, gdzie swoją karierę naukową rozpoczynało do tej pory aż 27 noblistów! Projekt Szymona nagrodził także Wrocławski Park Technologiczny, przyznając mu swoją nagrodę specjalną.

Drugie miejsce zajęli: Daniel Czech i Mateusz Niedobecki za projekt “ISP – Inteligentny System Przewietrzania” z Technikum nr 1 im. Stanisława Staszica w Zespole Szkół Technicznych w Rybniku. ISP to innowacyjne urządzenie zapewniające odzysk energii cieplnej i oczyszczanie powietrza. Monitoruje ono w sposób ciągły jakość powietrza i automatycznie dostosowuje tryb pracy. Celem projektu jest wymiana dopuszczonych zanieczyszczeń z przefiltrowanym powietrzem zewnętrznym do wewnątrz pomieszczenia z możliwością odzysku energii cieplnej. Drużyna otrzymała stypendium naukowe w wysokości 7.000 złotych na rozwój swojego projektu badawczego.

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x