Image default
Redakcja poleca Za miedzą

Ponad 60 mln zł na odnawialne źródła energii na Pomorzu. Od nowego roku można składać wnioski o pożyczkę

Podpisanie umowy na Pożyczki OZE pomiędzy Europejskim Bankiem Inwestycyjnym a Pomorskim Funduszem Pożyczkowym. Fot. Natalia Kłopotek-Główczewska
Podpisanie umowy na Pożyczki OZE pomiędzy Europejskim Bankiem Inwestycyjnym a Pomorskim Funduszem Pożyczkowym. Fot. Natalia Kłopotek-Główczewska

Umowa w sprawie pożyczek została podpisana pomiędzy Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI) a Pomorskim Funduszem Pożyczkowym.

Dzięki niej inwestorzy będą mogli brać preferencyjną pożyczkę na budowę instalacji wytwarzających energię z jej odnawialnych źródeł.
Z funduszy unijnych na pożyczki zostało przeznaczonych prawie 60 mln zł, a 3,5 mln zł PFP dołoży ze środków własnych.

W podpisaniu umowy wzięli udział przedstawiciele obu instytucji oraz marszałkowie Mieczysław Struk i Wiesław Byczkowski.

Inwestycje dla bezpieczeństwa energetycznego

W województwie pomorskim jest coraz większe zapotrzebowanie na instalacje, które pomogą uzyskać energię ze słońca, wody, biomasy, biogazu czy energii ziemi.

To przedsięwzięcia, które pomogą ochronić klimat i środowisko, a także wpłyną na oszczędności gmin na energii elektrycznej i ogrzewaniu. Pożyczka z PFP pomoże inwestorom w postawieniu specjalnych instalacji (np. paneli fotowoltaicznych) w celu produkcji energii cieplnej czy elektrycznej (np. siłownie wiatrowe).

– Dzięki pożyczkom znacząco zwiększymy zdolność wytwarzania energii odnawialnej i dołożymy naszą cegiełkę do wyzwań globalnych, takich jak bezpieczeństwa energetycznego, ograniczenia negatywnych zmian klimatu i poprawy stanu powietrza, którym oddychamy – mówił marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. — Na ten cel przekażemy funduszowi pożyczkowemu 60 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, ale chcę podkreślić, że fundusz zaangażuje uzupełniająco także środki własne

  – dodał marszałek.

Atrakcyjne warunki

Pożyczka OZE to pierwsza tego typu umowa w Polsce. O pieniądze będzie można się o ubiegać już w pierwszym kwartale 2019 roku. Trzeba zaznaczyć, że będzie to kredyt na atrakcyjnych warunkach. Oprocentowanie w skali roku wynosić będzie jedynie 0,25 proc., a okres kredytowania może sięgać nawet 15 lat. Ponadto PFP nie będzie pobierać opłat oraz prowizji za czynności związane z udzieleniem i obsługą pożyczek, ponieważ za swoje usługi otrzymują wynagrodzenie z Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

O pożyczkę mogą starać się inwestorzy chcący wybudować na terenie województwa pomorskiego instalację wytwarzającą energię z OZE. Dotyczy to m.in.: przedsiębiorców, jednostek samorządu terytorialnego i ich jednostek organizacyjnych, związków i stowarzyszeń jednostek samorządu terytorialnego, organizacji pozarządowych, szkół wyższych czy grup producentów rolnych. — Zarząd Województwa konsekwentnie dąży do nadania Pomorzu tytułu najbardziej „zielonego” regionu w Polsce — mówił wicemarszałek Wiesław Byczkowski. —Jestem przekonany, że współpraca, którą dziś inaugurujemy, będzie owocna i przyniesie wiele korzyści szerokiemu gronu podmiotów, które zechce przyczynić się do zwiększenia udziału OZE w bilansie energetycznym regionu — dodał. W ramach realizowania inwestycji z Pożyczki OZE dopuszczalna będzie m.in. przebudowa lub rozbudowa dystrybucyjnej sieci elektroenergetycznej wyłącznie jako elementu wspieranego projektu.

Na pożyczki, które wchodzą w skład oferty pozadotacyjnej tworzonej przez województwo pomorskie i partnerów finansowych, przeznaczono prawie 730 mln złotych z funduszy unijnych na lata 2014-2020. Do tej pory wsparcie otrzymało już ponad 1000 podmiotów.

Natalia Kłopotek-Główczewska      

Powiązane tematycznie

Adamowicz symbolem śmierci jedności społeczeństwa

Redakcja

MF: uwaga na fałszywe maile

Redakcja

Masz pomysł na kulturalne wydarzenie? Zgłoś się do IKM i zyskaj nawet 4 tysiące złotych

Kultura i rozrywka

Wpisz komentarz

* By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej Akceptuję Wyjaśnienie