Wersje i kontrowersje Ze Świata

Izrael domaga się od państw arabskich 250 miliardów dolarów w ramach „odszkodowania”

fot. olafpictures
fot. olafpictures

Jak informuje portal kresy.pl rząd Izraela żąda od szeregu państw arabskich 250 miliardów dolarów. Izraelska minister twierdzi, że tyle powinno wynosić „odszkodowanie” za pogromy i wygnanie Żydów jakiego mieli dopuścić się Arabowie.

Prace specjalnej rządowej komisji, która miała wyliczyć kwotę odszkodowań jakich Izrael będzie domagał się od państw arabskich trwały 18 miesięcy. „Nadszedł czas by naprawić historyczną niesprawiedliwość pogromów w siedmiu państwach arabskich i Iranie, i aby przywrócić setkom tysięcy Żydów, którzy stracili swoją własność to, co należy do nich” – powiedziała nadzorująca prace wspomnianej komisji izraelska minister równości społecznej Gila Gamliel, której słowa cytowała w sobotę gazeta „Times of Israel”.

Łączna kwota „rekompensaty” jakiej rząd Izraela domaga się od ośmiu państw to 250 miliardów dolarów. Według informacji przedstawionej przez izraelską gazetę 35 mld dol. ma zapłacić według Izraelczyków Tunezja, 15 mld dol. Libia. Gazeta nie przedstawiła szczegółowych wyliczeń dla innych państw wobec których Izrael wysuwa roszenia: Egiptu, Iraku, Jemenu, Maroka, Syrii i Iranu.

„Nikt nie może mówić o Bliskim Wschodzie bez brania pod uwagę Żydów, którzy zostali przemocą zmuszeni do opuszczenia swoich prosperujących wspólnot” – powiedziała Gamliel, będąca członkiem Likudu, partii ustępującego premiera Binjamina Netanjahu. Izraelska minister dała do zrozumienia, że uznanie roszczeń przez państwa arabskie i Iran jest warunkiem realizacji porozumienia pokojowego jakie zapowiada prezydent USA Donald Trump.

Po powstaniu Izraela, na skutek wojny żydowsko-arabskiej, po pogromach jakich żydowskie bojówki dopuściły się w niektórych wioskach, doszło do masowej ucieczki arabskich mieszkańców Palestyny z terenów, które zajęło państwo Izraelskie. Z terenu tego uciekło około 725 tys. Arabów. Na wieść o tych wydarzeniach w wielu państwach arabskich doszło do aktów agresji przeciwko zamieszkującym je, nierzadko licznym, społecznościom żydowskim, co spowodowało z kolei wyjazdy tych żydów do nowo-powstałego państwa izraelskiego.

Źródło: magnapolonia.org/kresy.pl

Powiązane tematycznie

Braun o Żydach – rabini Chabad-Lubawicz to antychrześcijańska sekta

Redakcja

Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych przyznała sobie nagrody

Homo Politicus

Dlaczego PO chciało odebrać władzę Adamowiczowi?

Homo Politicus

Wpisz komentarz

* By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej Akceptuję Wyjaśnienie